المنت

المنت


المنت تسمه ای

معرفی مختصر المنت حرارتی ضد اسیدی

چقدر با المنت آشنایی دارید؟

المنت در واقع به شکل رشته سیمی می باشد که نیمه رساناست. المنت از جمله مواردی است که توانایی تحمل و عبور جریان های الکتریکی بسیار بالا را از خود دارد. بسیاری از سیم هایی که نازک هستند نیز در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند اما این سیم ها بعد از چند ثانیه در اثر عبور بالای جریان به دلیل نداشتن تحمل بالا، ذوب می شوند. در حالی که المنت ها این طور نیستند و در بین افراد مرتبط با انواع صنایع بسیار محبوبند.

المنت ها را از چه موادی می سازند؟

المنت ها را عموما از نیکل یا کروم می سازند. موادی که در ساخت المنت ها مورد استفاده قرار می گیرد تاثیر زیادی برروی توان و قدرت آن ها خواهند داشت. از این رو می توان آن ها را در وسایل مختلفی از جمله سماور برقی، آبگرمکن، اتو بخاری و… مورد استفاده قرار می داد. هم چنین با توجه به جنس و توانی که المنت دارد می توان آن ها را در انواع رنج قیمت تهیه کرد.

ساختار المنت ها به چه شکلی می باشد؟

المنت ها را از یک سیم که دارای مقاومت الکتریکی می باشد، می سازند. دور این سیم را عموما عایقی نارسانا از جنس سرامیک و یا خاک نسوز تشکیل می دهد. هنگامی که جریان الکتریکی از المنت عبور می کند باعث تولید گرما می شود.المنت تسمه ای

بیشترین استفاده از المنت های ضد اسیدی در چه صنایعی می باشد؟

از این المنت ها به دلیل خاصیت ضد اسیدی که دارند بیشتر در صنایع آبکاری استفاده می کنند. در این صنایع محیط اسیدی که برای لایه نشانی عناصر مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از این نوع المنت ها را بسیار مناسب می کنند.

اما چرا این نوع از المنت بسیار مورد توجه قرار گرفته و نسبت به سایر مواردی که در بالا توضیح داده شد محبوب تر می باشند؟

این نوع از المنت ها دارای غلاف هایی می باشند که المنت داخلی آن ها را در برابر انواع خوردگی و موادی که خاصیت اسیدی دارند محافظت می کند.

اما جنس غلاف المنت های ضد اسیدی از چیست؟

غلاف این نوع از المنت ها را بیشتر از تیتانیوم، استیل و شیشه هایی که جنس آن ها از کوارتز و پیرکس می باشد می سازند چراکه این مواد دارای خاصیت ضد اسیدی می باشند و در محیط های اسیدی که لازم است از المنت استفاده شود از آن ها استفاده می کنند. قسمت های خارجی المنت به طور کامل واتر پروف ساخته می شوند تا رطوبت نتواند به داخل المنت راه پیدا کند.المنت تسمه ای

ساختمان المنت های آنتی اسید به چه شکلی می باشد؟

این المنت از سه بخش به نام های غلاف، مغزی و کلگی ساخته شده است.

غلاف رویی قسمتی است که از مواد ضد اسید ساخته می شود. مغزی المنت نیز جنس آن می تواند المنت میله ایی یا سرامیکی باشد که داخل غلاف قرار می گیرد. کلگی نیز بخشی است که باتوجه به توان المنت از بهترین مواد برای کاربرد بهتر المنت ساخته می شوند.

المنت

از انواع المنت در صنعت چه استفاده ای می شود؟

از المنت بدون غلاف و پوشش نمی توان استفاده کرد. چرا که در صورت انجام این کار احتمال برق گرفتگی و شکستن سیم المنت بسیار بالا می رود. هم چنین این کار باعث می شود که سرعت انتقال حرارت نیز کاهش یابد. در نتیجه عایقی که برای سیم المنت به کار برده می شود باعث برطرف شدن تمامی این مشکلات خواهد شد.المنت تسمه ای

در اینجا به توضیح درباره تعدادی از المنت هایی که استفاده از آن ها در صنعت بسیار رایج می باشد می پردازیم.

  •  المنت میله ای : برای ساخت این نوع المنت در ابتدا شکل آن را به صورت فنر در سایزهایی که مورد نیاز می باشد می سازند. ابتدا و انتهای سیم المنت را به یک میله رسانا وصل کرده و المنتی که به شکل فنر درست شده بود داخل لوله قرار می گیرد. با استفاده از خاک نسوز یا سرامیک نیز داخل لوله را پر می کنند.
  • المنت حلقه ای : المنتی که صاحبان صنایع می توانند آن را در انواع سایز و مدل های مختلف تهیه کنند. بیشترین کاربردی که برای این نوع المنت در صنایع شناخته شده است استفاده در صنایع پلاستیک سازی، ذوب آهن و… می باشد. هم چنین این المنت با اسامی دیگری نظیر المنت کمربندی و تسمه ایی به بازار عرضه می شود.
  • المنت سرامیکی : یکی از انواع المنت های معمولی که جنس غلاف آن سرامیکی می باشد و به شکل حلقه و در انواع مدل و اندازه های مختلف به بازار عرضه می شود. این نوع از المنت را بیشتر در صنایع سرامیک سازی، بسته بندی و کاشی سازی مورد استفاده قرار می دهند.
  • المنت شیشه ای : المنت هایی که گاز هالوژن در ساختار آن ها اجازه تحمل دما تا 2600 درجه را به آن ها خواهد داد. از این نوع بیشتر در پلاستیک سازی و آزمایش هایی که انجام شدنشان گرمای زیادی را صرف می کند استفاده می کنند.

    المنت فشنگیالمنتی که آن را به صورت لوله ایی می سازند و مورد استفاده قرار می دهند. المنت فشنگی را برای صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می دهند که از این بین می توان به استفاده از آن در کارخانه های تولید کفش، پلاستیک سازی و ساختن قاب های آلومینیومی و برنجی اشاره کرد.

    المنت فلنج دار : انواعی از المنت که برای تولید گرما و حرارت در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. این المنت دارای بخشی می باشد که داخل مایعات و سیالات قرار می گیرد و جنس آن عموما برنجی است. این غلاف برنجی یکی از مهم ترین بخش های این نوع المنت می باشد چرا که باعث انتقال سریع حرارت و گرم شدن ماده مورد نظر می شود.

    المنت ضد انفجارنوع دیگری از انواع  المنت ها می باشند که در صنایع و آزمایش هایی که انفجار از اجزای اصلی آن صنایع می باشد بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله صنایعی که می توان از این نوع المنت ها استفاده کرد صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها می باشد که کنترل دما برای رخ دادن انفجار یک امر حیاتی و مهم در این صنایع می باشد.المنت تسمه ای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *