المنت تسمه ای

المنت تسمه ای


کاربرد المنت تسمه ای-المنت

کاربرد المنت تسمه ای-المنت

یکی از المنت هایی که امروزه در بازار وجود داشته و مصرف کنندگان آن هم کم نمی باشند المنت های تسمه ای است که کاربرد بیشتر این نوع المنت در صنعت پلاستیک میباشد به عنوان مثال برای تولید لوله های پی وی سی،شلنگ های پلاستیکی و بسیاری دیگر از محصوات پلاستیکی که یکی از کاربردهای المنت تسمه ای میباشد.

حداکثر دمایی که المنت تسمه ای تولید میکند 700 درجه سانتی گراد میباشد و به همین منظور در صنعت ذوب آلومینیوم و قالب گیری ها از المنت تسمه ای استفاده میشود. حال المنت های دمای تولیدی این المنت ها می تواند تا 700 درجه سانتی گراد نیز برسد و به همین علت در کنار صنایع پلاستیک در صنایع ذوب و قالب گیری آلومینیوم نیز از المنت تسمه ای استفاده می شود. المنت های تسمه ای با توجه به کاربردهایی که دارند میتوانند اندازه های گوناگونی داشته باشند که چیزی حدود دو تا پنج میلی متر عرض دارند گاها و قطرهای آن  اندازه های مختلفی دارد

حال باید دانست که المنت تسمه ای در تولید گرما کاربرد زیادی را دارد که اغلب نوع آن که در بازار موجود است با روکشی از استیل پوشیده شده است.المنت های تسمه ای به طور استوانه ای شکل بر روی اجسام پلاستیکی و… نصب شده و سپس گرما تولید می نمایند. در بیشتر مواقع حلقه های المنت تسمه ای  دارای ابعادی از جمله 25 در 25 یا 50 در 100 میلی متر میباشند که این المنت های تسمه ای پس از نصب شدن به روی دستگاه  مواد اولیه در لوله را ذوب کرده که آنها را برای قالب گیری آماده مینماید.

.

انواع المنت تسمه ای

سرنازل – کمربندی – حلقه ای – میکایی -حلقوی

همانطور که گفتیم المنت های تسمه ای دارای انواع گوناگونی در نوع خود میباشدو از لحاظ ظاهری دارای 5 مدل اصلی هستند

• المنت های تسمه ای که دارای هیچ گونه پیچ و مهره ای نمی باشند که شکل آن ها دایره مانند است و قابل باز و بسته شدن نیستند و این مدل از المنت های تسمه ای چون به سختی نصب میشوند دارای کمترین کاربرد  هستند در بین المنت های تسمه ای دیگر.

• المنت های تسمه ای که کاملا به شکل یک تکه هستند. این شکل از المنت تسمه ای هم از نوع ساده ترین  المنت ها است که در یک سمت نصب میشوند و از یک سمت با حداقل تعداد پیچ می توانند باز و بسته شوند.کاربردی مناسب دارند از لحاظ سهولت در نصب و باز و بسته شدن.

• المنت های تسمه ای که به شکل دو تکه هستند. این نوع از المنت های تسمه ای  از هر دو طرف قابلیت باز و بسته شدن را دارا هستند و چون دارای قطر زیاد هستند و براحتی باز و بسته میشوند بیشترین کاربرد را در المنت های تسمه ای دارند.

• المنت تسمه ای یک تکه انعطاف پذیر. در مواردی که امکان استفاده از المنت دو تکه وجود نداشته باشد و برای نصب به باز شدن زیاد المنت نیاز داریم از این مدل استفاده می شود.

• المنت های تسمه ای که به شکل مربع یا مستطیل هستند که این مدل از المنت های تسمه ای برعکس انواع قبلی که دایره شکل بودند و یا شکلهای دیگری داشتند  به شکل مستطیل و یا مربع هستند و به صورت دو تکه در بازار بفروش میرسند.

و مدل اخر المنت تسمه ای میکایی میباشد که توسط سیمی بسیار مقاوم و در بین دو صفحه میکا ساخته میشود. این نوع المنت تسمه ای به کمک یک ورق آلومینیومی مقاومی در برابر خوردگی و حرارت بالا مقاوم است که  آن را در برابر حرارتهای بالا حفاظت میکند.

المنت تسمه ای میکایی برای دماهای بسیار بالا و حرارت های زیادی تا 350 درجه سانتیگراد ساخته شده که این امکان  وجود دارد که آن ها را به صورت بخش بخش برای دستگاه هایی که دارای قطر زیادی هستند بکار گرفت . المنت های  تسمه ای میکایی دارای مدل های ضد اب هم بوده و همراه ترموکوپل در بازار بفروش میرسند.

کاربردهای المنت تسمه ای

از کاربردهای المنت تسمه ای میتوانیم به صنعت پلاستیک اشاره نماییم
قالب تزریق
تولید گرما در انواع قالب های گوناگون
سیلندرها (بشکه) در انواع ماشین آلات مختلفی که پردازش پلاستیکی را انجام میدهند
گرم نازل ماشین قالب گیری تزریقی
پردازش پلاستیک
دستگاه غلطک لاستیکی
ماشین اکستروژن

مزایای المنت تسمه ای

از مزیت های المنت تسمه ای میتوان به تعمیر رایگان آنها ، مقاوم بودن سیمی به نام کروم نیکل،دوام زیاد و سرعت بالای این نوع المنت ها،حداکثر دما و گرمای تولید شده در این المنت ها ، گرمایش زیاد، کمترین هزینه برای نگهداری المنت،بازدهی بالا و انرژی باد بالایی که المنت ها دارند اشاره کرد.

المنت تسمه ای

المنت تسمه ای یکی از مدل های پر کاربرد المنت در صنایع مختلف ذوب به شمار می رود. این المنت ها به دلیل شکل ظاهری خود که شبیه به تسمه است به این نام معروف شده اند و معمولا در مدل هایی با عرض 2 تا 5 میلی متر در دسترس هستند. المنت تسمه ای در مدل ها و جنس های مختلفی در بازار موجود است که در ادامه آن ها را معرفی کرده و سپس در خصوص کاربرد ها و همچنین مزایای این المنت ها در مقایسه با دیگر مدل های موجود در بازار توضیح خواهیم داد.

المنت تسمه ای چیست


المنت تسمه ای

 

المنت تسمه ای یا band heater یکی از مدل های المنت موجود در بازار است که بیشتر در صنایع پلاستیک و دستگاه های اکسترودر (سیلندر های تزریق پلاستیک) و همچنین تولید دیگر قطعات پلاستیکی همچون لوله های پی وی سی، شلنگ ها و داکت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

دمای تولیدی این المنت ها می تواند تا 700 درجه سانتی گراد نیز برسد و به همین علت در کنار صنایع پلاستیک در صنایع ذوب و قالب گیری آلومینیوم نیز از المنت تسمه ای استفاده می شود. المنت های تسمه ای بسته به نوع کاربرد خود می توانند بین دو تا پنج میلی متر عرض داشته باشند و قطر آن ها نیز بسته به نوع کاربری متفاوت است.

المنت تسمه ای دستگاهی است که از آن برای تولید گرما استفاده می شود و معمولا با روکشی از استیل یا ورق گالوانیزه در بازار موجود است. این المنت ها به شکل استوانه بر روی لوله ها و سیلندر ها نصب می شوند و به تولید گرما می پردازند. معمولا حلقه های المنت تسمه ای ابعادی در حدود 25 در 25 و یا 50 در 100 میلی متر دارند. این المنت ها با نصب شدن بر روی نازل دستگاه ها با ایجاد گرما موجب ذوب شدن مواد اولیه موجود در دستگاه شده و آن ها را برای قالب گیری آماده می کنند.

 

المنت تسمه ای - المنت سرنازل - المنت حلقه ای - المنت کمربندی

انواع المنت تسمه ای

 

المنت تسمه ای باید خود را با محل اتصال بر روی دستگاه ها هماهنگ کند. به همین دلیل نیز این المنت ها از نظر شکل ظاهری به پنج مدل اصلی تقسیم می شوند.

• المنت تسمه ای بدون پیچ و مهره. این المنت ها به شکل قالبی و دایره کامل هستند و قابلیت باز و بسته شدن ندارند. به دلیل سختی در نصب و باز کردن معمولا کمتر از این المنت ها استفاده می شود.

• المنت تسمه ای یک تکه. این نوع ساده ترین مدل المنت می باشد که در آن المنت از یک سمت و از طریق یک و یا دو پیچ باز و بسته می شود.

• المنت تسمه ای دو تکه. این مدل المنت ها از هر دو طرف قابل باز و بسته شدن هستند و به دلیل قطر بیشتر و سرعت بالا تر در باز و بسته شدن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

• المنت تسمه ای یک تکه انعطاف پذیر. در مواردی که امکان استفاده از المنت دو تکه وجود نداشته باشد و برای نصب به باز شدن زیاد المنت نیاز داریم از این مدل استفاده می شود.

• المنت تسمه ای مربعی یا مستعطیلی. این نوع المنت ها برخلاف مدل های قبلی حالت مستطیل و یا مربع دارند و به شکل دو تکه در بازار موجود هستند.

 

 

تکنو کوپل

 

انواع عایق المنت تسمه ای

 

عایق المنت نقش اساسی را در تولید گرمای المنت ایفا می کند. عایق ها که به عنوان رسانای گرما و قلب اصلی المنت عمل می کنند در مدل تسمه ای به دو نوع کلی تقسیم می شوند.

• میکایی

• سرامیکی

 

المنت تسمه ای چه المنتی است؟

المنت تسمه ای میکایی

 

المنت میکایی از یک سیم با مقاومت بالا بین دو صفحه میکا ساخته می شود. این سیستم توسط یک ورق آلومینیومی با مقاومت در برابر خوردگی و حرارت بالا محافظت می شود.

این المنت ها برای حداکثر دمای کارکرد 350 درجه سانتیگراد طراحی شده اند و می توان آن ها را به شکل بخش بخش برای دستگاه های با قطر بالا استفاده کرد. المنت های میکایی در مدل های ضد آب و به همراه ترموکوپل نیز در بازار موجود هستند.

المنت حلقه ای – شرکت تانو پارس – تجهیز آراد نوین پارس

 

المنت تسمه ای سرامیکی

 

المنت سرامیکی از قرار گرفتن یک سیم با مقاومت بالا در هسته سرامیکی ساخته می شود. این هسته سرامیکی با داشتن لولا، قابلیت انعطاف پذیری زیادی به المنت می بخشد. یک ورق فولاد ضد زنگ به همراه پیچ های صفت کننده این قطعه را همراهی می کنند تا بتوان از طریق آن ها المنت را بر روی دستگاه های مختلف نصب کرد.

المنت تسمه ای سرامیکی می تواند دمای بیشینه 700 درجه سانتی گراد تولید کند و این المنت ها را می توان از طریق کابل یا سیم پیچ به منبع تغذیه متصل کرد.

 

المنت سر نازل – هیتیران

کاربرد های المنت تسمه ای

 

المنت تسمه ای به علت ابعاد کوچک و همچنین قابلیت تولید گرمای بسیار بالا در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

• صنایع تزریق و قالب پلاستیک

• صنایع تزریق و قابل آلومینیوم

• تجهیزات آزمایشگاهی

• ماشین آلات بسته بندی

• ماشین آلات کفاشی

• گرمایش مخزن های مواد مایع و جامد

• ماشین الات فرآیند مواد غذایی

• ماشین آلات تولید لاستیک

• تولید لوله های پلی اتیلن و پلیکا

• دستگاه های تولید کاشی

مزایای استفاده از المنت تسمه ای

 

• این مدل المنت ها بسیار کوچک و جمع و جور بوده و به همین علت می توان به راحتی آن ها را بر روی دستگاه های مختلف نصب کرد.

• المنت تسمه ای انواع مختلفی دارد و به همین علت می توان آن ها را در هر شرایط و بر روی هر دستگاهی مورد استفاده قرار داد و بدین ترتیب برای تمامی نیاز های شما مدل مناسبی وجود دارد.

• این المنت ها دارای مدل های ضد آب نیز هستند که بدین ترتیب آن ها می توانند در صنایعی که از آب استفاده می شود و یا آب نقش خنک کننده اصلی دستگاه ها را بر عهده دارد نیز مورد استفاده قرار گیرند.

• این المنت ها به دلیل طراحی بسیار ساده خود در مصرف انرژی نیز مناسب عمل می کنند و در عین توان تولیدی بالای خود مصرف پایینی دارند.

• المنت تسمه ای به دلیل استفاده از ورق فولاد و یا گالوانیزه طول عمر بالایی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *