المنت سرامیکی

المنت سرامیکی


المنت سرامیکی

المنت سرامیکی کارایی المنت سرامیکی

کارایی المنت سرامیکی

  • المنت سرامیکی چیست؟
  • المنت سرامیکی در چه جاهایی کاربرد دارد؟
  • مزیت المنت سرامیکی؟

المنت سرامیکی

المنت ها از جمله محصولات صنعتی می باشند که مدل های گوناگونی دارند. المنت سرامیکی از جمله المنت های ویژه می باشد که مورد توجه تعدادی زیادی از اشخاص قرار دارد. در حقیقت المنت ها قطعاتی می باشند که به وسیله نیروی برق درجه حرارتشان افزایش می یابد و از عملکرد آنها بهره برده می شود. این نوع المنتها به کمک تکنولوژی مقاومت تهیه و ساخته شده است. المنت های سرامیکی از یک هسته از جنس نیکل و کروم ساخته می شود که شباهت زیادی به المنت های کویل هیتر دارد. بر روی این هسته یک روکش از سرامیک قرار می گیرد و این مورد موجب می ‌گردد تا با افزایش درجه حرارت هسته آن، گرما به سرامیک منتقل گردد و اشخاص از آن استفاده نمایند. در واقع ساختمان این المنت ها سخت نمی باشد. لازم به ذکر است که المنت سرامیکی تا دمای 250 درجه سانتیگراد گرم می گردد و در صورتی که بیش از 250 درجه داغ شود احتمال دارد طول عمر آن کاهش یابد. از المنت سرامیکی در بخش های گوناگون بکار برده می شود. المنت های سرامیکی را در مدل های مسطح و گرد می توان تولید نمود.

element2

کارایی و موارد استفاده از المنت سرامیکی

المنت های سرامیکی در وسایل و قسمت های گوناگون دارای کاربرد می باشند و اشخاص بر اساس احتیاج خود می توانند از آنها بکار برند.

از جمله مواردی که از این المنت ها بکار برده می شود در قالب گیری تزریقی می باشد و افراد می ‌توانند به وسیله این المنت ها ، قالب گیری تزریقی انجام دهند و موجب کم شدن مصرف انرژی گردند. از سایر قسمت هایی که می ‌توان از المنت سرامیکی بکار برد، قالب ‌گیری ضربه ای است. در نتیجه قالب‌ گیری ضربه ‌ای احتیاج به حفظ حرارت دارد که این امکان را برای اشخاص ایجاد می نماید.

اکستروژن پلاستیک از سایر موارد استفاده از المنت های سرامیکی است. بکارگیری از المنت سرامیکی برای اکستروژن پلاستیک دارای درجه انعطاف پذیری زیادی برای اشخاص می باشد.

المنت های سرامیکی در ماشین آلات پردازش پلاستیک و لاستیک ها کاربرد دارند.

تجهیزات تست

تجهیزات آزمایشگاهی

پمپ های خلاء

ماشین آلات بسته بندی

ماشین آلات فرآیند مواد غذایی

ماشین آلات صنایع کفاشی و …

element3

مزایای المنت سرامیکی

این گونه المنت ها در مقایسه با سایر المنت ها دارای مزایایی می باشند. معمولا این المنت ها دارای طول عمر زیادی می بانشد و گرمای متعادل تری در مقایسه با المنت سیمی ایجاد می کنند. در آخر المنت های سیمی می سوزند و دیگر قادر به ایجاد گرما نمی باشند و امکان دارد در تماس با سایر مواد آتش زا موجب آتشسوزی گردند.

از دیگر مزایای المنت سرامیکی این است که در هنگام کار کردن ، گرما را به شکل متعادل و مساوی توزیع می نماید. این مورد سبب می گردد که حرارت ایجاد شده توسط مقاومت الکتریکی در مکان یا سطح مورد نظر به خوبی توزیع گردد و اتلاف نشود.

همچنین المنت سرامیکی توانایی تحمل تعداد بسیاری دوره گرمایشی را بدون احتمال ترک خوردگی یا شکستگی دارد. فقط هنگامی احتمال ترک خوردگی و شکستگی در این المنت وجود دارد که فشار زیاد مثل افتادن یا وارد شدن ضربه به صورت مستقیم به وسیله یک شی دیگر ایجاد شود.

آشنایی با المنت سرامیکی

این نوع از المنت ها با بکارگیری و بهره مندی از یک قطعه سرامیک با مقاومت بالا ساخته و تولید میشوند، که روی آن یک پوشش فلزی بکار رفته است. تولید گرما در این نوع المنت به وسیله ی جریان الکتریکی درون سرامیک میباشد. که این امر موجب گرم شدن محیط میشود. المنت سرامیکی دارای یک هسته از جنس نیکل کروم می باشد و همانند المنت کویل هیتر و همچنین نوع ساخت آنها که بسیار شبیه به یکدیگر میباشد. از انواع المنت سرامیکی میتوان به المنت سرامیکی یک تیکه و دوتیکه، المنت سرامیکی ضد زنگ، المنت سرامیکی ترمینال دار، المنتهای تسمه ای سرامیکی، المنت سرامیکی هویه، بخاری برقی، المنت سرامیکی تابشی و … اشاره نمود

اجزای استفاده شده در المنت سرامیکی

المنت های سرامیکی حرارتی از اجزای مختلفی تهیه میشوند. یکی از اجزای این المنت غلاف استیل برای مقاومت و حفظ آن می ‌باشد. که این غلاف در برابر زنگ زدگی و همچنین حرارت و دمای بالا می ‌تواند مقاومت بسیار بالایی را از خود نشان دهد. یکی دیگر از ویژگی ‌های آن عایق سرامیکی می باشد؛ عایق سرامیکی به جذب حرارت و جلوگیری از، دست دادن انرژی کمک میکند که همین موضوع باعث می ‌شود تا هزینه ها و انرژی کاهش یابد. از دیگر بخش‌ هایی که در ساخت المنت استفاده می ‌شود سیم نیکل به همراه کروم می باشد که در هسته آن مورد استفاده قرار میگیرد. سیم نیکل و کروم دارای درجه حرارت بسیار بالایی هستند. در ساخت این المنت ها از بسیاری دیگر از اجزا استفاده می شود که با توجه به نوع سرامیکی و کاربردی ای که دارد می‌ تواند متفاوت باشد.

انواع کاربردهای المنت سرامیکی در دستگاهها و صنایع مختلف

المنت های سرامیکی در اشکال فرو رفته و تو خالی یا مسطح و تخت و یا به صورت لامپ های مادون قرمز سرامیکی تولید میشوند. و افرادی که قصد استفاده از المنت های سرامیکی را دارند، باید با توجه به نوع المنت، آن را برای کارهای مختلفی استفاده نمایند. که کاربرد المنت های سرامیکی در دستگاه ‌ها و بخش ‌های مختلف متفاوت میباشد. لامپ ها یا دیگر عناصر مادون قرمز سرامیکی گرم کننده هایی کارآمد و بسیار قوی هستند که با تابش موج مادون قرمز که یک موج طولانی است به تولید حرارت یکنواخت و بهینه منجر می شوند. از دیگر کاربردهای المنت سرامیکی می توان به بخاری برقی اشاره نمود، بخاری های سرامیکی معمولاً قابل حمل هستند و برای گرم کردن فضاهای کوچک به کار می روند و کاربرد آنها شبیه به بخاری های الکتریکی گرمایی فلزی فن دار است. با توجه به گران شدن عامل های انرژی بخاری تابشی سرامیکی یک انتخاب به صرفه برای گرمایش محیط هستند. چرا که این نوع بخاری ها در عین سریع و کارآمد بودن، ایمن تر نیز هستند و خطر هرگونه آتش سوزی در منزل را کاهش می دهند.

همچنین باعث مصرف بهینه ی برق نیز می شوند. مواد سرامیکی از جمله مواد نیمه رسانا هستند و زمانی که جریان برق به آنها وارد می شود، از خواص سرامیک این است که تا رسیدن به دمای خاصی از انرژی برق بهره می گیرد، این امر موجب ایمنی بالای آن نسبت به انواع المنت های فلزی دیگر است. از این رو، از المنت های سرامیکی هسته ای برای استفاده در غلاف فلزی برای حرارت دادن به مایعات و گازها استفاده می شود. بعلاوه از آنها در تجهیزاتی که نیاز به تعویض مکرر قطعه دارند، بدون نیاز به زهکشی سیستم استفاده می شود. از دیگر مصارف المنتهای سرامیکی در صنعت، اعمال گرما بر روی سطوح پلاستیکی و فلزی است و نیز در مواردی همچون خشک کردن یک مایع برای به دست آوردن پودر آن یا رطوبت گیری و خشک کردن به کار می رود. متناسب با نوع کاربرد در صنعت انواع مختلفی از المنت‌ های سرامیکی، در سایز و اشکال متنوع وجود دارد، سشوارهای صنعتی از انواع وسایل صنعتی هستند که المنت سرامیکی در آن به کار رفته ولی در سشوارهای صنعتی الزام به استفاده از المنت سرامیکی وجود دارد چرا که بهترین کاربرد را در عمکرد آنها دارد.

کاربردهای دیگر المنت سرامیکی، قالب گیری تزریقی است که افراد می ‌توانند با استفاده از این المنت ها به قالب گیری تزریقی پرداخته و به کاهش مصرف انرژی در این کار بپردازند. از دیگر بخش‌ هایی که می ‌توان از المنت سرامیکی استفاده کرد، قالب گیری ضربه ای می باشد. لذا قالب‌ گیری ضربه ‌ای نیاز به حفظ حرارت دارد که این امکان را برای افراد به وجود می ‌آورد. اکستروژن پلاستیک از دیگر کاربردهای المنت های سرامیکی می باشد. ویژگی ای که در این کار وجود دارد این است که استفاده از المنت سرامیکی برای اکستروژن پلاستیک درجه انعطاف پذیری بالایی را برای افراد به همراه می‌آورد. همچنین شما می توانید از این المنت ها در ماشین آلات پردازش پلاستیک و لاستیک ها نیز استفاده نمایید.

مهمترین مزایای استفاده از المنت های سرامیکی

المنت های سرامیکی به دلیل جنس و نوع طراحی ای که دارند از مزایای مهمی برخوردارند از جمله؛ مقاومت حرارتی بالای آنها، طول عمر بیشتر، انتقال گرما به صورت یکنواخت و متعادل، مقاومت در برابر شوک های الکتریکی و حرارتی و استحکام مکانیکی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *