المنت
المنت
المنت
المنت
المنت
المنت
المنت
المنت

 المنت سيليكون كاربايد

المنت SIC

المنت هاي از جنس سيليكون كاربايد (Silicon Carbide Heating Element) كه جزو خانواده المنت هاي حرارتی غير فلزي مي باشند معمولا تا حداكثر دماي 1600 درجه سانتي گراد قابل كاربرد و استفاده مي باشند . اين نوع از المنتها در شكل هاي مختلف قابل ارائه مي باشند.

 

المنت سیلیکون کارباید

 

مقاومت الکتریکی المنت های سیلیکون کارباید با تغییر دما متغییر می باشند. منحنی تغییرات اهم المنت های سیلیکون کارباید بصورت U می باشد. کمترین میزان اهم یک المنت در دمای 850 درجه سانتی گراد می باشد. به همین جهت کارخانه های سازنده این المنت میزان اهم هر المنت را در دمای 850 درجه سانتی گراد بر روی المنت درج می نمایند. لذا اندازه گیری مقاومت این نوع از المنتها در دمای محیط در هنگام سفارش اشتباه می باشد.

 

یکی دیگر از ویژگی های المنت های سیلیکون کارباید خاصیت پیر شوندگی آنها می باشد. به گونه ای که پس از گذشت چند ماه این المنت ها پیر گردیده و مقاومت آنها تغییر می نماید. لذا توصیه می گردد تا در هنگام تعویض یک المنت معیوب، سایر المنتها همزمان تعویض گردند تا از پیر کردن المنت جدید اجتناب گردد. تقریبا قائده حاکم بر این المنتها شبیه باطری ها بوده و تعویض یک باتری کهنه  به تنهایی صحیح نمی باشد.

 

میزان مقاومت الکتریکی المنت های سیلیکون کارباید وابسته به شکل و اندازه المنتها متفاوت می باشند. از دیگر ویژگی المنت های سیلیکون کارباید این است که بسیار شکننده می باشند و اپراتور در هنگام کار با این المنتها می بایست بسیار محتاط باشد تا موجب بروز آسیب به المنت نگردد.

 

المنتهای موجود در بازار از لحاظ کیفی بسیار متفاوت می باشند. بهترین کیفیت المنتها متعلق به شرکت Kanthal  سوئد می باشد که بسیار گران و نایاب است. بیشترین المنت موجود در بازار از نوعی چینی و روسی می باشد. این المنتها از لحاظ کیفیت بسیار ضعیف تر و کم بازده تر می باشند. ضروری است در هنگام خرید این المنتها وسوسه قیمت ارزان آنها نشویم و در صورت ناگزیر شدن از خرید المنت غیر کانتال، بهترین نوع چینی را انتخاب نماییم. شرکت های بسیا زیادی در کشور چین این المنتها را با کیفیت ها مختلف تولید می کنند که بعضی از آنها حتی در اولین مورد استفاده خراب می گردند. با توجه به قیمت گران این کالا، بهتر آن است که علاوه بر قیمت به کیفیت کالا و اعتبار تامین کننده این کالا بسیار توجه گردد تا در آینده از این بابت دچار خسارت نگردیم. شرکت کالای مهندسی نگار تامین آمادگی خویش جهت تامین المنت مرغوب چینی را اعلام می نماید. این شرکت با بازدید از خطوط تولیدی شرکت های چینی، بهترین تولید کننده را برای تامین های خویش انتخاب نموده تا بتواند نیاز مشتریان خویش را برطرف نماید.

 

 

 

المنت نوع ميله اي

ميله اي

اين نوع از المنت سيليكون كاربايد براي رنج حرارتي 600 تا 1600 درجه سانتي گراد قابل استفاده مي باشند . اين المنت هم در اتمسفر هوا و هم در اتمسفر محافظ قابل نصب و كار برد مي باشد . اين تيپ از المنت هم بصورت افقي و هم بصورت عمودي قابل نصب در كوره ها مي باشد و به هيچ نگهدارنده اي نياز نخواهند داشت.منطقه حرارتي اين المنت در وسط المنت بوده و دو سر المنت منطقه سرد و محل اتصال الكتريكي مي باشند قطر اين نوع از المنت در كل طول المنت يكسان مي باشد.

 

المنت فنري ميله اي

 

منطقه حرارتي اين المنت بصورت مارپيچ مي باشد. اين تيپ از المنت های حرارتی داراي مقاومت حرارتي و خوردگي بيشتري به نسبت نوع هاي ديگر اين المنت مي باشد. منطقه حرارتي داراي مقاومت بسيار بيشتري به نسبت دو سر انتهايي المنت مي باشد .اين المنت های حرارتی به راحتي قادر به كار در دماي حداكثر 1600 درجه سانتي گراد مي باشد. اين المنت های حرارتی هم براي كوره هاي پيوسته و هم براي كوره هاي محفظه اي قابل كاربرد و نصب مي باشد . از ويژگي اين المنت های حرارتی تحمل شوك هاي حرارتي و الكتريكي در سيكلهاي گرم و سرد شدن سريع كوره ها مي باشد.

 

المنت فنري دوبل

فنري دوبل

مشخصات ويژگي هاي فني اين المنت مشابه با المنت فنري ميلهاي مي باشد و تنها تفاوت اين المنت با نوع ميله اي آن در نحوه اتصال الكتريكي و بهره مندي اين المنت از يك منطقه سرد مي باشد . بطوريكه هر دو سر اتصال الكتريكي اين المنت در يك سر المنت پيش بيني شده است . اين ويژگي در نصب اين المنت در كوره هاي كوچك آزمايشگاهي بسيار بارز و قابل توجه مي باشد . اين المنت را مي توان هم بصورت افقي و هم بصورت عمودي نصب نمود .

 

المنت شكلW

المنت w

اين تيپ مشابه نوع U بوده و تنها تفاوت آنها در تعداد المنت ها مي باشد كه در نوع W تعداد المنت هاي ميله اي سه عدد مي باشد. ساير نكات مطرح شده در بخش المنتهاي حرارتی نوعU براي اين المنت نيز صادق مي باشد. شايان ذكر كه توان حرارتي ايجاد شده در اين المنت بسيار زياد مي باشد.

 

المنت شكل U

المنت

اين المنت از اتصال دو المنت ميله اي به يكديگر و با قطر يكسان تشكيل شده است . هر پايه از المنت داراي يك منطقه حرارتي و يك منطقه اتصال سرد مي باشد . مقاومت الكتريكي هر يك از پايه ها با ديگري برابر بوده تا حداكثر يكنواختي را ايجاد نمايد، اتصال دو المنت به يكديگر توسط يك قطعه با مقاومت بسيار كم محقق شده است . اين المنت را نيز مي توان بصورت افقي يا عمودي در داخل كوره نصب نمود و بي نياز از ساپورت و نگهدارنده مي باشد.