المنت

المنت فلنج دار ضد انفجار

المنت فلنج دار ضد انفجار المنت فلنج دار قدرت تولید گرمای بسیار زیادی را دارند که برای استفاده بایدنوع موادی که نیاز به حرارت دیدن دارد مشخص گردد، زیرا گرمای تولیدی این نوع المنت مستقیما به سیال و مواد انتقال داده می شود و تماس دارد. فلنج ( انگلیسی: Flange) یک لبه داخلی یا خارجی است که هدف آن می‌تواند افزایش استحکام باشد. در مدل های استاندارد از میله جنس فولاد زنگ نزن و از فنچ برنجی فورچ شده یا استیل استفاده می شود. با قطر و توان متغییر قابل ساخت می باشد. یکی از مدل های این نوع المنت، المنت فلنج دار ضد انفجار می باشد که در این مطلب از سایت المنت سازی آریان با آن بیشتر اشنا خواهیم شد.

معرفی

المنت فلنج دار ضد انفجار یا آون یا خشک کن ضدانفجار وسیله ای است که جهت انتقال حرارتی به مواد استفاده می شود، معمولا درون آنها حرارت به صورت یکنواخت جریان دارد. المنت ضد انفجار به گونه ای طراحی شده که بتوان درون آن مواد منفجره و قابل اشتعال (مثل فرآرده های نفتی و پتروشیمی) را نیز به منظور خشک کردن یا آزمایش قرار داد. در این نوع المنت ماده درون محفظه آن در معرض هیچ گونه تحریک کننده انفجار و یا اشتعال قرار گرفته نمی شود. المنت های ضدا انفجار همانند انواع معمولی دیگر قابلیت بالا رفتن دما تا ۳۴۰ درجه سانتی گراد را دارند ولی در این نوع المنت باید نقطه اشتعال ماده ای که درون المنت ضد انفجار قرار می گیرد را در نظر گرفت. و اگر این نکته ی مهم در نظر گرفته نشود و دمای محفظه از نقطه اشتعال ماده درون آن بیشتر شود، ماده مشتعل شده و صرف نظر از ضد انفجار بودن المنت باعث انفجار، ویرانی و خسارات مالی یا جانی می گردد.  

اجزای المنت ضدانفجار

تجهیزاتی مانند ترموستات، پولک جداکننده و فلنج در ساخت این نوع المنت به کار رفته‌است. ترموستات حرارت تولیدی را کنترل می کند. المنت‌های فلنجی با توجه به کابرد مصرفی و نوع گرمادهی به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شوند. این تقسیم بندی براساس تماس داشتن یا نداشتن مستقیم المنت با سیال مورد نظر انجام شده است. برای سیالاتی مانند آب می توان از نوع مستقیم و برای سیالاتی که خاصیت خورندگی و یا انجام واکنش دارند، از نوع غیر مستقیم آن استفاده می‌شود. به این صورت که المنت را داخل محفظه ای قرار داده و سپس در تماس با سیال قرار می‌دهند. از المنت فلنج دار ضد انفجار علاوه بر گرم کردن سیالات، در محیط‌های ویژه با ضریب خطر بالا نیز استفاده می‌شود. این هیتر مخزنی برای سهولت در استفاده و جای‌گیری پل‌های برنجی و جلوگیری از برق گرفتگی از یک محافظ فلزی با پوشش الکترواستاتیکی استفاده شده است.  

کاربرد المنت ضد انفجار

برخی محیط های صنعتی وجود دارد که قابل اشتعال و آلوده به گازهای قابل انفجار می باشند که در این صورت باید محصولات الکتریکی صنعتی دارای استاندارد برای بالا بردن ایمنی به کار گرفته شود . افزایش ایمنی و کارآیی گرمایش الکتریکی در بسیاری از فرایندهای صنعتی کاربردهای خود را پیدا می کند. در قسمت حرارتی این امر توسط هیترهای ضد انفجار محقق می شود. این نوع هیترها از دو بخش تشکیل می شوند : قسمت حرارتی هیتر که المنت های مربوطه وجود دارد و قسمت دیگر آن بخش اتصالات آن می باشد که توسط فلنج مخصوصی از هم دیگر جدا می شود. در قسمت حرارتی ، المنت هایی جهت کارکرد در چنین شرایط، با مقاومتی بالا در برابر هرگونه ضربه، خورندگی، شوک الکتریکی و حرارتی است و در برابر هر گونه خطرات احتمالی تاثیری در روند کارکرد المنت ندارد. در قسمت الکتریکی المنت تمامی کانکشن ها و اتصالات همگی ضد انفجار بوده و دارای تاییده استاندارد بین المللی است.  

المنت

انتخاب المنت فلنج دار ضد انفجار

ابتدا باید توان گرمایشی و ولتاژ مورد نظر خود را مشخص کرده و سپس باتوجه به ویژگی های محیطی که المنت قرار است در آن قرار بگیرد، هیتر مناسب را انتخاب کنید. در هنگام انتخاب المنت، به جنس غلاف، تعداد المنت ها، اندازه فلنج و… دقت داشته باشید. عواملی وجود دارند که در تعیین مقدار توان گرمایشی موثرند. مانند: ویسکوزیته، چگالی، ویژگی های خورندگی و فرسایشی محیط گرم و همچنین آلاینده های موجود در محیط گرم (در صورت وجود). به طور خلاصه برای افزایش سطح ایمنی و البته کاهش هزینه های جانبی در گرم کردن محیط مورد نظر، بهترین گزینه استفاده از این نوع المنت هاست. خوشبختانه طراحی و ساخت این المنت ها در ایران و کارگاه های داخلی نیز درحال انجام است و می توان نمونه های متنوعی را تهیه و استفاده کرد. متریال مورد استفاده در این نوع المنت ها از پیش تعیین شده و مطابق با استاندارد های جهانی است. از این رو اصول ایمنی در ساخت آن به راحتی قابل بررسی است. با مطالعه مواردی که به آن ها اشاره داشته ایم، امید است که توانسته باشیم راهنمایی های خوب و کاربردی در حیطه المنت ضد انفجار  در اختیارتان قرار داده باشیم. گروه صنعتی آرین ارائه دهنده انواع المنت به ویژه المنت فلنج دار از نوع ضد انفجار می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این محصولات و اطلاع از قیمت های آن می توانید با المنت سازی آریان تماس حاصل فرمائید.

المنت فلنج دار ضد انفجار
المنت فلنج دار ضد انفجار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *