المنت فلنج دار

المنت فلنج دار


المنت فلنج دار
ترموسوئیچ چیست؟

ترموسوئیچ (Thermo Switch) یا سوئیچ حرارتی مکانیسم مورد استفاده برای اندازه گیری درجه حرارت می‌باشد. عملکرد ترموسوئیچ بر اساس تغییرات دمایی در یک محیط بسته و یا در فضای باز متغیر است. پس کنترل کننده‌ی الکتریکی خودکار برای تنظیم دما در فضای بسته است که معمولا آنرا به دستگا‌های گرم یا سرد ساز متصل می‌کنند، تا با قطع و وصل دستگاه آن فضا را دردمای تظیم شده ثابت نگه دارد. ترموسوئیچ بر اساس دمای تعریف شده باز و بسته می‌شود. برخی از آن‌ها مکانیکی و برخی دیگر الکتریکی هستند. این وسیله طوری طراحی شده است که هنگامی که دما از حد معینی بالاتر می‌رود دستگاه را خاموش و زمانی که دما از حد معینی پایین‌تر بیاید دستگاه را روشن می‌نماید.

ترموسوئیچ چیست؟ | تالی الکتریک
ترموسوییچ قطعه‌ای از یک سیستم کنترلی می‌باشد که دمای سیستم را وقتی نزدیک نقطه‌ی تنظیم باشد حس میکند. ترموسوییچ میتواند میزان گرما یا سرمای سیستمی را تنظیم وکنترل کند. ترموسوییچ‌ها انواع گوناگونی دارند و با سنسور‌های مختلف دمایی ساخته می‌شوند. در نتیجه این سنسور‌ها می‌توانند کنترل گرما یا سرما باشند.
ترموسوییچ دما را در نقطه‌ی تنظیم نگه می‌دارد و از ضربه زدن و خسارت به وسایل الکتریکی جلوگیری می‌کند.
ترموسوئیچ 60 درجه 5 آمپر KSD9700 مدل NO
برخی از انواع ترموسوئیچ‌ها دارای دو نوار فلزی می‌باشند که از پشت به یکدیگر متصل می‌باشند. از آنجایی که فلز‌ها و آلیاژ‌های مختلف به میزان متفاوتی به هنگام گرما و سرما منقبض و منبسط می‌شوند، انبساط یکی از این نوار‌های فلزی نوار دیگر را به شکل منحنی در می‌آورد. تغییر شکل در نوار فلزی میتواند برای تکمیل مدار، ارسال سیگنال الکتریکی و انجام طیف وسیعی از وظایف طراحی شده باشد یا اینکه یک اثر مکانیکی داشته باشد و باعث باز یا بسته شدن یک مدار شود.
ترموسوئیچ ریست دار 52 درجه سانتیگراد |ترموسوئیچ کوره القایی|بازرگانی فنی  مهندسی کلینیک برق
۲-انواع ترموسوییچ

۱-ترموسوییچ با راه انداز دستی
۲-ترموسوییچ نوع خاص ۳-ترموسوییچ با راه انداز خودکار
۴-ترموسوییچ ضد آب و ضد پاشش آب
۵-ترموسوییچ نوع نازک

۱-۲-ترموسوییچ با راه انداز دستی

راه اندازی این نوع سنسور به صورت دستی است. یعنی اپراتور می‌تواند بسته به شرایط محیطی که سنسور قرار است در آن شروع به کار کند، آن را فعال کند.

۲-۲-ترموسوییچ نوع خاص

این نوع سنسور برای فعالیت‌های خاص در شرایط خاص به کار میروند؛ و در کاتالوگ بعضی دستگاه‌ها ذکر شده است که حتما با ترموسوییچ نوع خاص راه اندازی شود.المنت فلنج دار

۳-۲-ترموسوییچ با راه انداز خودکار
این نوع سنسور به محض شروع به کار کردن مداری که سنسور در آن قرار دارد، شروع به فعالیت می‌کند.
۴-۲-ترموسوییچ ضد آب و ضد پاشش آب

در بعضی از دستگاه‌ها برای جلوگیری از آسیب دیدن آن‌ها در دمای بالا، در دستگاه گردش آب وجو دارد که این گردش آب ممکن است به سنسور‌ها صدمه بزند؛ در این محیط‌ها از ترموسوییچ‌های ضدپاشش آب استفاده می‌شود. همچنین در محیط‌هایی مانند مخازن آب که باید از سنسور دما استفاده کنیم؛ بایستی از ترموسوییچ ضدآب استفاده کرد.المنت فلنج دار

۵-۲-ترموسوییچ نوع نازک

با توجه به کوچکی بعضی از مدارات بایستی از ترموسوییچ‌های نوع نازک استفاده کرد تا از حجم مدار کاسته شود.المنت فلنج دار

۳-انواع ترموسوییچ ار حیث شکل ظاهری

۱-ترموسوییچ‌های قابلمه‌ای
۲- ترموسوییچ‌های سیمیترموسوییچ‌های قابلمه‌ای قابل تحمل از دمای ۳۰ درجه سانتیگراد الی ۲۵۰ درجه سانتیگراد میباشد. جنس‌های بکار رفته در این نوع ترموسوییچ فنولیک Fenolic می‌باشد تا دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد در دما‌های ۲۰۰ درجه به بالا ازجنس سرامکی استفاده شده است. ترموسوییچ‌ها از دمای ۳۰+ درجه نرمالی بسته وباز تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد (NC) میباشد.
بیشتر در دستگا‌های heater، بخاری، آبگرمکن، بخاری و دستگاه‌های شومینه و پکیج مورد مصرف قرار می‌گیرند.

ترموسوییچ‌های سیمی: اغلب به دو صورت فلزی و پلاستیکی با خروجی دو رشته سیم در سانت‌های ۷ و ۱۷ و ۱۲ موجود میباشد که اغلب در در موتور‌ها و الکتروموتور‌ها مورد مصرف قرار میگیرند.المنت فلنج دار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *