المنت فلنج دار

المنت فلنج دار


المنت فلنج دار

 

سیم کروم و نیکل در المنت ها

سیم کرم نیکل یا سیم حرارتی - قم الکترونیک ، فروشگاه قطعات الکترونیک

تاریخچه

المنت تسمه ای-نیکروم در سال ۱۹۰۶ توسط آلبرت مارش ثبت شد. این آلیاژ معمولاً شامل ۸۰٪ نیکل و ۲۰٪ کروم از لحاظ جرمی است، اما برای کاربردهای گوناگون ترکیب فلزات دیگری نیز در این آلیاژ استفاده می‌شود. نیکروم رنگ خاکستری متمایل به نقره‌ای دارد در برابر خوردگی مقاوم است و نقطه ذوبی بیش از ۱٬۴۰۰ درجه سلسیوس (۲٬۵۵۰ درجه فارنهایت) دارد. نیکروم به دلیل هزینه ساخت مناسب، مقاومت، شکل‌پذیری، مقاومت در برابر اکسیداسیون، پایداری در دمای بالا و مقاومت در برابر جریان الکترون، به‌طور گسترده‌ای در عناصر گرمایش الکتریکی در مواردی مانند سشوار و لوازم گرمایشی استفاده می‌شود.

سیم کروم نیکل چیست؟

سیم کروم نیکل نوعی سیم فلزی است که از آن برای مصارف صنعتی مختلف استفاده می شود. یکی از متداول ترین کاربردهای سیم کروم نیکل، برای ساخت انواع المنت ها مانند المنت تسمه ای و هیترهای گرمایشی است و عموماً به همین واسطه شناخته می شود. همانطور که از نام سیم کروم نیکل نیز می توان حدس زد، این سیم از جنس کروم نیکل ساخته می شود.المنت فلنج دار کروم نیکل یکی از آلیاژهای فلز نیکل است. کروم نیکل که با عنوان نیکروم نیز شناخته می شود، با استفاده از ترکیب های مختلفی ممکن است ساخته شود. با این حال، یکی از متداول ترین ترکیبات برای ساخت این فلز، ترکیب 80 درصد نیکل و 20 درصد کرومیوم است و نتیجة کار تحت عنوان نیکروم 20/80 شناخته می شود.المنت فلنج دار سیم کروم نیکل - الکترو محب در سایر ترکیبات، ممکن است از مقداری آهن نیز استفاده شود. لازم به ذکر است که ترکیب 20 درصد کرومیوم و 60 درصد نیکل نیز بسیار متداول و محبوب است.المنت فلنج دار نیکروم (نیکل کروم، کروم نیکل و غیره) هر یک از آلیاژهای مختلف نیکل، کروم و گاهی حاوی آهن است.بیشترین کاربرد آن به عنوان سیم حرارتی و المنت گرمایشی است.المنت فلنج دار متمایزترین و محبوب ترین ویژگی سیم کروم نیکل مقاومت بالای آن در برابر حرارت و گرما هست. این سیم در برابر فرسایش، خوردگی و اکسیده شدن نیز مقاوم است و همین ویژگی ها باعث شده است تا برای مصارف متنوعی مورد استفاده قرار بگیرد.المنت فلنج دار
المنت تسمه ای
المنت تسمه ای

انواع سیم المنت حرارتی

رایج ترین انواع سیم المنت حرارتی بر اساس جنس و نوع کاربرد عبارت اند از :
  1. سیم المنت کروم نیکل گرد کانتال با غلاف فلزی : این نوع المنت ها در مصارف خانگی از قبیل فر و اجاق های برقی استفاده می شوند. المنت های غلاف فلزی برای استفاده های محدود در دمای پایین استفاده می گردد.
  2. المنت های سیم پیچ بدون غلاف : برای کوره های ساخت کوزه و یا شیشه بکار می روند.المنت فلنج دار
  3. المنت های نواری ، گیج : برای استفاده های صنعتی
  4. المنت های دیسیلیکید مولیبدن و نوار های سیلیکون کاربید : برای نمونه در صنایع ذوب شیشه و دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد های نیکل کروم

استفاده از سیم کروم نیکل در المنت های گرمایی
از آنجایی که نیکروم مقاومت بالایی در برابر جریان الکتریسیته دارد،‌ از این ماده برای ساخت سیم های المنت استفاده می کنند. شما از این المنت ها متداولاً در مصاف روزمره استفاده می کنید. برای مثال می توان به اتو بخار، سشوار، توستر، برخی اجاق های گاز و … اشاره کرد که همگی از المنت استفاده می کنند. امروزه کوره های صنعتی نیز از المنت هایی استفاده می کنند که در ساخت آن ها از سیم کروم نیکل استفاده شده است. همانطور که گفته شد، از سیم کروم نیکل در ساخت انواع المنت مانند المنت تسمه ای، فشنگی، میله ای و.. استفاده می شود. از آنجایی که کروم نیکل مقاومت بالایی دارد، جریان الکتریکی به راحتی از آن عبور نمی کند. بنابراین، بخشی از این جریان تبدیل به انرژی گرمایی شده و از سیم خارج می شود. میزان این حرارت ایجاد شده بسته به میزان مقاومت سیم، شدت جریان متفاوت خواهد بود. با این حال، از آنجایی که مقاومت سیم کروم نیکل بسیار بالا است،‌ حتی مقدار کمی جریان الکتریکی کافی است تا حرارت قابل توجه ای از این سیم خارج شود.
سرگرمی
از آن جا که سیم نیکرومی یک المنت حرارتی موثر است، از آن در سرگرمی ها و زمینه های هنری استفاده می شود. برای مثال، پیکرتراشان سرامیک و تولیدکنندگان شیشه از نیکروم برای کمک به کارهای پیچیده تر خود و به عنوان بخشی از کوره خود استفاده می کنند. از آن جا که نیکل کروم می تواند در برابر دماهای بالا مقاومت کند، استفاده از سیم نیکرومی به عنوان اسکلت اثر، به هنرمندان اجازه می دهد روی پروژه های خود در فرایند حرارت دهی بدون هراس از هم پاشیدگی، کار کنند.
کاربردهای تخصصی
ویژگی های نیکل کرم همچنین باعث می شوند این آلیاژ برای محصولات و پروژه های تخصصی مفید باشد. سیم نیکروم به شکل بی نظیری به عنوان فندک راه دور عمل کند و پیوسته در آتش بازی مورد استفاده قرار می گیرد. می توان از آن در آزمایشگاه ها جهت شناسایی حضور فلزات در شعله ها، سیگارهای الکترونیکی سفارشی و سایر تبخیرکننده هایی استفاده کرد که از از سیم نیکرومی در ساخت خود بهره می برند.المنت فلنج دار سیم کروم نیکل - الکترو محب
المنت سازی آریان
گروه صنعتی المنت آریان سازنده انواع المنت های حرارتی و کابل حرارتی با بیش از دو دهه سابقه، فعالیت خود را در زمینه تولید انواع المنت های حرارتی مانند المنت تسمه ای، فلنج دار، فشنگی و .. در مدل های متفاوت و مشخصات فنی گوناگون آغاز نموده است.المنت فلنج دار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *