المنت تسمه ای

المنت تسمه ای


المنت میله ای

در اوایل قرن بیستم کورۀ گداخت صنعتی ساخته شد. در این مقاله تاریخچۀ متالوژی و فرآیند تکامل صنعت فولادسازی را دهه به دهه بررسی می­کنیم. در طول این قرن فرآیند گداخت به تدریج پیشرفت کرده و تجهیزات جدیدی عرضه شده است تا در نهایت به جایی برسیم که اکنون رسیده­ایم.

2000 سال قبل از میلاد

 

المنت

افسانه تپه های مسی

چه کسی و چرا تپه­های مسی را ساخته است؟ متاسفانه، برخی از این اطلاعات مربوط به دوران پیش از تاریخ است، اما برخی یافته­های تاریخی، اسطوره­شناسی و باستان­شناسی نشان داده است که حتی پیش از کشف قارۀ جدید [امریکا] تجارت مس در این قاره وجود داشته است.

8000 سال قبل از میلاد

المنت

تاریخچۀ آهنگری

نکتۀ جالبی دربارۀ آهنگری وجود دارد. آهنگری هنر رام کردن فلز با کوفتن آهن گداخته است. اگرچه این هنر بسیار کهن است، اما در قرن بیست و یکم هنوز هم از آن برای ساخت لوازم تزئینی استفاده می­شود. آهنگری چگونه آغاز شد و در طول این سال­ها چگونه تکامل یافته است؟

1000 سال پس از میلاد

المنت

پولاد دمشقی چیست؟

پولاد دمشقی فوق­العاده زیبا و در عین حال رازآلود است. قرن­ها از این پولاد برای ساخت شمشیر و خنجر استفاده می­شد. امروزه از جوشکاری الگویی[pattern welding] برای ساخت چنان شمشیرها و خنجرهای زیبایی استفاده می­شود. بیاید با هم بکوشیم تا راز پولاد دمشقی را کشف کنیم و بفهمیم که آیا واقعاً این هنر ابتدا در دمشق ابداع شد؟ همچنین تلاش می­کنیم تا رازهای وانادیوم و شکنندگی حرارتی را بگشاییم.

1710 سال پس از میلاد

المنت

کورۀ آهن در عصر استعمارگری بذرهای عصر صنعت

پیشرفت­های صنعت آهن در عصر استعمار فرآیندهای بنیادین امروز را به گذشته پیوند می­دهد. فهمیدن اینکه در عصر استعمارگری چگونه یک تُن آهن در ویرجینیا بدست می­آمد سفری جذاب به گذشته است. پس برخیزید که ماشین زمان منتظر ماست.

1752 سال پس از میلاد

المنت

تاریخچۀ ناقوس آزادی

آیا می­دانید که ناقوس آزادی را در لندن ساختند؟ اولین باری که ناقوس به صدا در آمد بدنه­اش شکست. ناقوس تالار استقلالی که ما می­بینیم با استفاده از ناقوس اول به سان مادۀ اولیه در فیلادلفیا دوباره ساخته شد. البته سرنوشتش در نهایت همچون ناقوس اول شد.

1754 سال پس از میلاد

https://elementariyan.com/

زندگی و کارهای پاول ریور[Paul Revere] به عنوان اولین متالوژیست

18 آوریل سالروز سفر شبانۀ مشهور پاول ریور است. می­دانید که این نقره­کار مشهور است که بسیاری از ما را جذب صنعت گداخت حرارتی کرده است؟

1759 سال پس از میلاد

المنت

اسلحه­سازی: ساخت لولۀ تفنگ

در تاریخچۀ ساخت لولۀ تفنگ می­توان نکات تاریخی و هنری زیادی را برشمرد. ساخت اسلحه­ای همچون تفنگ­ بلند امریکایی بیش از آنچه که فکر می­کنید به فرآیندهای گداخت حرارتی نیاز دارد. می­دانید که شماری از اصطلاحات رایج ما از صنعت اسلحه­سازی گرفته شده است.

 

1771 سال پس از میلاد

https://elementariyan.com/

فلزکارانِ قرن هجدهم امریکا اعلام استقلال کردند

می­دانستید که فلزکاران امریکا نقش برجسته­ای در تصمیم امریکایی­ها برای اعلام استقلال و همچنین جنگ­های متعاقب آن داشتند؟ این مقاله را بخوانید تا اندکی با پیشینۀ همکارانمان آشنا شوید.

1800 سال پس از میلاد

المنت

باروت­ دان ­سازی: بازسازی تاریخ

آشنایی و لذت بردن از تاریخ اغلب مستلزم بازسازی آن است. گاهی با به تصویر کشیدن تاریخ بهتر می­توان داستان­ها را روایت کرد و گاهی نقره­کارانند که با خلق دوبارۀ لوازم زیبا و باشکوه می­توانند زمان سپری شده را باز به رخ بکشند. این مقاله را بخوانید تا با هنر باروت­دان­سازی بیشتر آشنا شوید.

1870 سال پس از میلاد

المنت

انواع فریم دوچرخه

آیا می­دانید برای ساخت فریم دوچرخه از چه فناوری­هایی استفاده می­شود؟ در روایت تاریخ قرن 19ام، بحث را از سال 1817 شروع می­کنیم و به روزگار امروزین می­رسیم. گداخت حرارتی و نوع مواد اولیۀ مورد استفاده در فریم­ دوچرخه از جمله مسائل بسیار مهم است.المنت میله ای

1912 سال پس از میلاد

المنت

تایتانیک : بررسی شکست آهن

داستان تایتانیک هم تراژدی جان­های از دست رفته است و هم رازی مبهم. چه چیز موجب غرق شدن کشتی شد؟ ناکامی تنۀ فلزی به علت شکنندگی فولاد نقش بزرگی در این تراژدی داشت. آلیاژهای فولادی هنوز آنقدر تکامل نیافته بودند تا دمای گذار از چکش­خواری به شکنندگی را بهینه کنند. کوه یخ هم از همین نقطۀ ضعف سود برد و ضربه­اش را زد.المنت میله ای

1927 سال پس از میلاد

المنت

سردسازی: خنک نگه داشتن با گداخت حرارتی

می­دانستید که تا اوایل قرن 20ام یخچال وجود نداشت؟ امروزه بیش از 5/99% خانه­ها یخچال­های مدرن دارند. این بخش را بخوانید تا دریابید که گداخت حرارتی چه سهمی در خنک نگه­داشتن خوراک­هایمان دارد.

1930 سال پس از میلاد

المنت میله ای

ساخت چرخ راه­ آهن

راه­آهن در این سال­ها نقش مهمی در حمل و نقل بارهای سنگین و بزرگ داشته است. ساخت چرخ راه­آهن از تراش چرخ فولادی آغاز شد و به ساخت چرخ بر اساس گداخت حرارتی رسید. در این بخش می­توانید با سیر تکامل ساخت چرخ راه­آهن آشنا شوید.

1931 سال پس از میلاد

المنت میله ای

تاریخچۀ گداخت حرارتی: روزهای آغازین گداخت صنعتی

در این بخش نکات و مطالبی دربارۀ روزهای آغازین و تاریخچۀ گداخت صنعتی تا دهۀ 40 میلادی ارائه می­شود.

1950 سال پس از میلاد

المنت

گداخت حرارتی مدرن در نیمۀ قرن

این بخش به بررسی تاریخچۀ گداخت صنعتی از سال 1950 تا دهۀ 90 میلادی می­پردازد.

2000 سال پس از میلاد

المنت میله ای

گداخت حرارتی در قرن 21 ام

این بخش پیشرفت­ها در گداخت صنعتی از سال 2000 تا امروز را به اختصار بررسی می­کند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *