المنت

المنت


المنت در این مطلب از سایت المنت آرین،المنت تسمه ای، می خواهیم به تفاوت های بین ترموستات و ترموکوپل بپردازیم برای این کار بهتر است تعاریفی را از این دو ارائه دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

ترموستات چیست؟

دماپا یا ترموستات دستگاهی است که برای نگه داشتن دمای یک سامانه در یک محدوده مشخص به کار می‌رود. درواقع ترموستات كنترل كننده الكتریكی خودكار برای تنظیم دما در فضای بسته است که معمولاً آن را به دستگاه های گرم یا سرد ساز متصل می كنند; تا با قطع و وصل دستگاه، آن فضا را در دمای تنظیم شده ثابت نگه دارد. هنگامی كه دما به نقطه تنظیم برسد، ترموستات مدار برقی دستگاه را قطع می كند و وقتی دما 3 الی 5 درجه از نقطه تنظیم پایین تر رود، دوباره مدار را وصل می كند و دستگاه روشن می شود.

بنابراین باید در ترموستات یک وسیله ی اندازه گیری دمای دقیق وجود داشته باشد تا به موقع دما را

به ترموستات گزارش دهد و به موقع تنظیم دمایی صورت گیرد. ترموکوپل یکی از پر مصرف ترین سنسورهای اندازه گیری دما محسوب می گردد . 

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل به دلیل اثر ترموالکتریک وابسته به دما ولتاژ تولید می کند و این ولتاژ را می توان برای اندازه گیری دما تفسیر کرد. ترموکوپل یک نوع سنسور دما است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.-

ترموکوپل یک سنسور تشخیص دمای ترمو-الکتریکی مدار-بسته شامل دو سیم غیر هم جنس است، که در یک انتها به هم متصل شده‌اند. زمانیکه دما در یک سمت با دما در سمت دیگر تفاوت داشته باشد یک جریان الکتریکی در مسیر برقرار می‌شود. به این پدیده اثر سیبک گفته می‌شود که اساس کار ترموکوپل‌ها می‌باشد.

به یک طرف این اتصال، اتصال گرم و به طرف دیگر آن اتصال سرد گفته می‌شود. سمت گرم داخل یک محفظه محافظ قرار داده شده و در معرض فرایند قرار داده می‌شود.

اگر محل اتصال دو فلز ترموکوپل حرارت داده‌شود، به دلیل اثر ترموالکتریکی در دو سر دیگر آن‌ها که آزاد هستند اختلاف پتانسیلی (ولتاژ) تولید شود. این ولتاژ تابع دما است و با اندازه‌گیری آن، می‌توان دما را اندازه گرفت.

چگونگی کارکرد ترموستات همراه با ترموکوپل

هدف از استفاده از ترموستات، کنترل یک سیستم درگیر با دما می باشد؛ به گونه ای که بتوان به نوعی دمای سیستم را در نقطه ‌ای مطلوب ثابت نگه داشت. از این رو ایجاد حلقه های کنترل باز و یا بسته با استفاده از ابزار های کنترل دما در دستگاه ‌های مذکور صورت می گیرد.-المنت تسمه ای

بدین ترتیب که همراه با یک ترموکوپل اطلاعات خام دمایی از محیط استخراج شده و توسط ترموستات مورد ارزیابی قرار می گیرد. در نهایت ترموستات با توجه به سطح دما اقدام به فعال و یا غیر فعال نمودن المان گرما ساز و یا سرما ساز نموده و این عمل را تا جایی ادامه می دهد که اطلاعات آمده از سمت ترموکوپل سطح مطلوبی از دما را نشان بدهد. البته در حالت عملیاتی یک تلرانس سه الی چهار درجه ای از دمای مرجع مورد قبول سیستم قرار خواهد گرفت. محدوده ای که در آن ترموستات دمای کلی سیستم را مطلوب در نظر می‌ گیرد و عملکرد خاصی را از خود نشان نمی دهد.

از ترموستات با نام دماپا نیز یاد می شود و همان طور که از نام فارسی شده ی آن بر می آید از دماپا یا ترموستات انتظار نگه داشتن  دمای یک سامانه در یک محدوده ی مشخص می ‌رود. در واقع ترموستاتی که همراه ترموکوپل شده است یک کنترل کننده الکتریکی خودکار برای تنظیم دما در فضا های بسته است که معمولاً آن را به دستگاه های گرم یا سرد ساز متصل می کنند. ترموستات همراه با ترموکوپل به نوعی سیستم کنترلی با عنوان کنترل On/off می سازد و از این طریق اقدام به کنترل تجهیزات حساس به دمای مربوط به خود می کند.

المنت سازی آرین

المنت سازی آرین، با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و ترموکوپل و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید.

هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی مانند: المنت تسمه ای، المنت فلنج دار ، المنت میله ای، المنت فشنگی، المنت حلقه ای، المنت سرامیکی، المنت ضد اسید و تیتانیوم و…

ویژگی های المنت آرین

مشاوره رایگان

مشاوره در ساخت المنت که مشتریان ما لازم دارند یکی از کارهایی مثبت و موثری است که می تواند در

 تولید یک محصول مفید نقش به سزایی داشته باشد.

قیمت مناسب

منصف بودن در هر کسب و کاری موجب سود کم اما پایدار بودن بیشتر و جذب مشتریان وفادار بیشتر

می شود که همیشه جزء هدف اصلی ما بوده است.

ساخت با دقت بالا

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و

دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

تکنولوژی در تولید

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و

دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.-المنت تسمه ای

المنت تسمه ای
المنت تسمه ای

المنت فشنگی

ترموکوپل

ترموکوپل

المنت فلنج دار

المنت میله ای

المنت میله ای

المنت سرامیکی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *