المنت

المنت


المنت حسگر دمای مقاومتی (به انگلیسی: Resistance temperature detector) که در صنعت به اختصار RTD خوانده می‌شود، نوعی سنسور برای تشخیص دما است. این وسیله مطابق بر این اصل کار می‌کند که مقاومت الکتریکی فلزات با افزایش دما افزایش می‌یابد. به این پدیده مقاومت گرمایی گفته می‌شود. در نتیجه برای سنجش دما کافیست مقاومت الکتریکی RTD اندازه‌گیری شود.-المنت فشنگی

RTDها را از مقاومت‌های الکتریکی از جنس پلاتین، مس یا نیکل می‌سازند که البته پلاتین به علت داشتن دقت بالا، قابلیت تکرارپذیری فوق‌العاده، خواص خطی در گستره زیادی از دماها و تغییرات زیاد مقاومت به ازای تغییرات کم دما، با اختلاف زیادی نسبت به سایر مواد کاربرد پیدا کرده‌است.

سنسور های PT100

باید گفت که یکی از معروف ترین و مهمترین سنسور هایی که در دنیا برای سنجش دما استفاده می گردد. در هر جایی که ما نیاز به سنجش و اندازه گیری و یا کنترل دمای پروسه داشته باشیم. باید از سنسور های دما  و یا تجهیزات دما  استفاده نماییم .

سنسور های PT100 رایج ترین سنسور در نوع سنسورهای RTD می باشد. سنسور PT100 یکی از انواع سنسورهای دما صنعتی RTD است. این تجهیزات رایج ترین نوع دماسنج مقاومت پلاتینی هستند.

حروف PT در نام این سنسورها به دلیل استفاده از پلاتینیوم (با نام اختصاری Pt در جدول عناصر) است. عدد ۱۰۰ نشان دهنده این موضوع است که در صفر درجه سانتیگراد این سنسور ۱۰۰ اهم مقاومت دارد. بقیه اعضای این خانواده نیز به همین ترتیب نام گذاری شده اند .

المنت فشنگی
المنت فشنگی

نحوه عملکرد سنسور دما pt100

در بخش داخلی سنسور pt100 یک مقاومت به کار گرفته شده که مقاومت آن در برابر تغییر دما تغییر می‌کند. اوّلاً سنسورهای دمای RTD از یک مکانیزم نامگذاری خاص بهره می‌برند. اگر دمای محیط ۰ درجه سانتی گراد باشد، با استفاده از یک اهم متر مقاومت دو سر سنسورها اندازه گیری می‌شود. اگر مقاومت به دست آمده ۱۰۰ اهم باشند، سنسور مورد نظر به عنوان سنسور pt100 نامگذاری می‌شوند و اگر مقاومت به دست آمده 50 اهم باشد به عنوان سنسور pt50 شناخته می‌شود.- المنت فشنگی

مکانیزم عملکرد سنسور pt100 به این صورت است که زمانی که دما افزایش می‌یابد، به تبع آن مقاومت سنسور هم بالا می‌روند و این تغییر مقاومت در یک ترانسدیوسر تبدیل به داده‌های دیجیتالی شده که در نهایت به صورت دما در نمایشگر نشان داده می‌شود. همچنین اگر دما کاهش یابد، به تبع آن مقاومت کاهش یافته و شدت جریان افزایش می‌یابد که باز هم این تغییرات در یک نمایشگر به عنوان تغییرات دما نشان داده می‌شود. به همین دلیل از سنسورهای RTD به عنوان سنسورهای دمایی در پروژه‌های صنعتی بزرگ با محدوده دمایی بالا استفاده می‌شود.

مزایای سنسور PT100

  • عملکرد خطی در کل رنج اندازه گیری
  • دقت و حساسیت اندازه گیری زیاد(بالاتر از ترموکوپل)
  • امکان استفاده از سیم های رابط معمولی
  • رنج اندازه گیری نسبتا خوب (  ۲۰۰- سانتی گراد – ۸۵۰ سانتی گراد)
  • پایداری خوب در دماهای بالا
  • سرعت پاسخ بالا به تغییرات دما(بسیار بالا تر از ترموکوپل )
  • برخلاف ترموکوپل تشعشعات رادیو اکتیو (بتا و گاما) بر روی مقدار اندازه گیری تأثیر ندارد.

کاربرد سنسور PT100 و PT1000

انتخاب سنسور از خانواده RTD (سنسورهای PT100 و …) بیشتر به نوع کاربر آن مربوط است. در صنایع تولیدی سنسورهای PT100 پرکاربردترین و معمولترین سنسور مقاومتی است. هرچند شرایط بسیاری وجود دارد که استفاده از سنسور PT1000 / PT50 و دیگر اعضای خانواده RTD معقول تر است. برای مثال سنسور PT1000 با ساختار سیمی دوتایی دارای مزایایی در برابر PT100 است زیرا با افزایش طول کابل مقدار خطای آن بسیار کمتر از سنسور PT100 است.

همچنین در صورت استفاده از ترمومترهایی که از باتری به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنند سنسور PT1000 می تواند اثر مثبتی روی بالانس انرژی کل سیستم بگذارد. با استفاده از این شیوه باتری ها طول عمر طولانی تری خواهند داشت و در کنار پایین آمدن هزینه ها شرایط نگهداری از کل سیستم را نیز راحت تر خواهد شد.

المنت سازی آرین

المنت سازی آرین، با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و ترموکوپل و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید.

هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی مانند المنت فلنج دار ، المنت میله ای، المنت فشنگی، المنت حلقه ای، المنت سرامیکی، المنت ضد اسید و تیتانیوم و…

ویژگی های المنت آرین

مشاوره رایگان

مشاوره در ساخت المنت که مشتریان ما لازم دارند یکی از کارهایی مثبت و موثری است که می تواند در

 تولید یک محصول مفید نقش به سزایی داشته باشد.

قیمت مناسب

منصف بودن در هر کسب و کاری موجب سود کم اما پایدار بودن بیشتر و جذب مشتریان وفادار بیشتر می شود که همیشه جزء هدف اصلی ما بوده است.

ساخت با دقت بالا

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و

دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

تکنولوژی در تولید

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.-المنت فشنگی

المنت فلنج دار

المنت میله ای

المنت میله ای

المنت تسمه ای

ترموکوپل

ترموکوپل

المنت سرامیکی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *