المنت

المنت


المنت

المنت استفاده از المنت های فلنج دار مدتی است در لوازم و محیط های مختلفی مانند آبگرمکن ها،سماور های برقی، اتو، استخر ها و مخازن آب و سایر مایعات استفاده می شود. المنت ها در انواع و مدل های مختلفی ساخته شده و کاربردهای متفاوتی دارند.از مزایای استفاده از المنت در وسایل و محیط های مختلف، کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر و کیفیت است. یکی از مهم ترین و کاربردی ترین المنت های موجود، المنت فلنج دار است که معمولا از آن برای گرم کردن مخازن مختلف مایع مانند آب،روغن و یا نفت استفاده می شود. این نوع المنت عموماً با استفاده از سیمی از جنس کروم نیکل (Ni-Cr) (با نسبت ۲۰-۸۰٪ و یا ۳۰-۷۰٪) ساخته می شود. نقش سیم در این المنت ها بسیار پر رنگ است. چراکه در برابر جریان برق مقاومت نشان داده و باعث تولید گرما می شود. در اطراف این سیم، پوششی قرار می گیرد که آن را غلاف می نامیم. غلاف ها در بسیاری از موارد از جنس اکسید منزیم ساخته می شود. از آنجایی که خاصیت هیدروسکوپیک اکسید منیزیم بسیار بالا است، در ساخت این نوع المنت در یک پوشش اضافه نیز اضافه می شود تا مقاومت المنت را از این طریق در برابر نفوذ آب و یا رطوبت افزایش دهند.

ساخت المنت فلنج دار

موقع خرید این نوع المنت ، اطلاع از ساختار این محصول قطعا کمک کننده خواهد بود . در ساخت این نوع المنت ها می توان از آلیاژهای مختلفی با توجه به نوع مصرف و کاربری المنت استفاده کرد. برای مثال معمولا از المنت فلنج دار فولادی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و طول عمر زیاد، برای گرم کردن محیط های مایع مانند روغن های روان کننده، روغن های سنگین و سبک و واکس هایی با میزان خورندگی کم تر استفاده می شود. ازاین نوع المنت ها معمولا به صورت غوطه ور در مخازن مختلف استفاده می شود.پوشش رویی این المنت ها می تواند فولاد، فولاد ضد زنگ، مس و همچنین آلیاژیی مانند تیتانیوم باشد.در مخازن با موادی که شامل محیط های بسیار خورنده مانند آب نمک هستند، در مصارف نظامی، شیمیایی و فرآوری بهتر است از آلیاژهای مقاوم تری در مقابل خورندگی مانند تیتانیوم استفاده شود. این المنت ها در واقع از لوله های تو خالی استفاده می کند که به فلنج جوش زده یا لحیم شده اند. یک محفظه جداگانه هم شامل سیم کشی های الکتریکی روی المنت قرار گرفته است. بعضی از هیترها از قبل روی فلنج نصب شده اند و بعضی دیگر را می توانید به بدنه مخزن لحیم یا جوش کنید. این المنت ها معمولا در محدوده های وسیعی از کیلوات، ولتاژ و دما ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند. المنت فلنج دار غوطه ور یکی از گزینه های اصلی به عنوان گرم کننده در بخش نفت است. در مقایسه با دیگر المنت های مورد استفاده در مخازن نفت، نصب آنها آسان تر است. به طور خاص از انواع این المنت ها می توان در کشتی های تحت فشار استفاده کرد.استفاده از این المنت قابلیت کنترل بیشتری دارد. برنامه های کاربردی معمول در این نوع المنت ها شامل پیش گرم کردن روغن های مختلف، تصفیه مخازن و انتقال گرما است.

موارد استفاده

کارکرد اصلی المنت فلنج دار، مانند تمامی محصولات مشابه آن،‌ ایجاد و انتقال گرما است. ولی تفاوت اصلی این نوع المنت در این مورد است که از آن عموماً برای انتقال حرارت به محصولات مایع و یا گاز استفاده می شود. از این محصول در تانک های نگهداری، مخزن های محصولات نفتی، تانکرهای مواد بهداشتی و یا در تجهیزات پردازش غذا استفاده می شود. این نوع المنت در واقع از روش تماس مستقیم و غوطه وری برای انتقال گرما استفاده می کند که کارایی این روش بسیار بالا است. با این حال، انواع مختلفی از این نوع المنت وجود دارند و آن ها برای مصارف مختلفی نیز استفاده می شود. بنابراین، انتخاب این نوع المنت را باید با دقت، آگاهی و شناخت کافی انجام داد. انتخاب آن به این موارد بستگی خواهد داشت: ارزیابی نیاز و کاربردهای شما این امر شامل مواردی مانند گرما (توان گرمایشی)، ولتاژ و محیطی خواهد شد که المنت قادر است در آن کار کند (برای مثال انواع مایعاتی که المنت را قادر خواهید بود در آنها قرار دهید). انتخاب مناسب ترین نوع المنت فلنج دار بستگی به اندازة جنس شما، تعداد المنت ها، اندازة‌ فلنج، مقدار کیلووات و جنس غلاف المنت خواهد داشت. مقدار گرمای ایجاد شده توسط این نوع المنت و همچنین توانایی گرمایی آن به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت. عموماً این مقدار را به وسیله سنجش حداکثر توان گرمایشی اندازه گیری می کنند. برخی از عوامل موثر در این مقدار به شرح زیر هستند: 1- ویسکوزیته 2- چگالی 3- ویژگی های خورندگی و فرسایشی محیط گرم 4- آلاینده های موجود در محیط گرم (در صورت وجود) 5- ویژگی مقاومت در برابر خوردگی در جنس غلاف المنت

نگهداری

یکی از مهم ترین و محبوب ترین ویژگی های المنتهای فلنج دار، سهولت نگهداری آن ها است. تنها کافیست یکی از این المنت ها را داخل مخزن مورد نظر خود نصب کنید تا به راحتی بتواند مایعات داخل آن را گرم کند. در صورت نیاز به ایجاد تغییر، تنها کافیست فشار سیستم را کاهش دهید، المنت را جدا ساخته و تغییرات مورد نظر را اعمال سازید. به همین سادگی از آنجایی که دسترسی به این نوع المنتها بسیار آسان خواهد بود و احتیاج به باز کردن تجهیزات مختلف ندارد، بسیاری از مجموعه ها ترجیح می دهند که از المنت فلنج دار استفاده کنند.
المنت فلنج دار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *