المنت

المنت


المنت

کتری برقی چگونه کار می کند

کتری برق چگونه کار می کند

تاریخچه مختصری از کتری های برقی

هنگامی که کتری های روگازی در حدود ۱۰۰ سال پیش متداول شدند، کتری‌های سوت‌زن که به آنها کتری بخار هم گفته می‌شد، به یک وسیله محبوب آشپزخانه تبدیل شدند. فرضیه مربوطه خیلی ساده بود، آب داخل کتری به جوش می آمد، و فشاری را تولید می‌کرد که با فشار از میان درپوش خارج می‌شد و یک سوت بلند را به صدا درمی آورد.

در سال ۱۹۲۲، کتری‌های برقی اختراع آرتور لسلی، جای کتریهای بخار را گرفت. سپس راسل هابز کتری K2 را در سال ۱۹۵۹ ساخت که دارای دستگیره و درپوش خنک بود و نمی گذاشت دست های افراد دچار سوختگی شود.

 

 

 

طرز کار کتری برقی

اگر تاکنون برای شما سوال پیش آمده است که کتری برقی چگونه کار می کند، ما در اینجا آن را برایتان تشریح می‌کنیم:

در داخل هر کتری برقی، یک کلاف فلزی وجود دارد. انرژی برق از میان این کلاف عبور کرده و به گرما تبدیل می شود و آب سرد داخل آن را گرم میکند. فرایند کار تا حدودی شبیه به این می باشد:

۱- هنگامی که کتری روشن می شود، یک جریان الکتریکی قوی از میان کلاف یا «االمنت حرارتی» عبور می کند.المنت
۲- این کلاف دارای یک مقاومت الکتریکی (معیاری برای اندازه‌گیریِ سختی عبور جریان الکتریکی از میان آن) می باشد. این مقاومت، انرژی الکتریکی عبوری از خود را به گرما تبدیل میکند.
۳- گرما باعث می شود که دمای آب داخل آن به نقطه جوش برسد.
۴- در برخی از کتری ها از ترموستات استفاده شده است که در هنگامی که دمای آب به مقدار مناسب میرسد، اعلام می‌کند که دستگاه خاموش شود.

چگونه در مصرف انرژی به هنگام استفاده از کتری های برقی ، صرفه جویی کنیم؟

کتری های برقی در هنگام جوش آمدن، پیشاپیش ۵۰% اثربخش‌تر از کتری‌های رو‌گازی هستند، اما شما می‌توانید با اجتناب از این ۳ اشتباه متداول، انرژی بیشتری را هم صرفه‌جویی کنید:

المنت سماور برقی 

المنت های سماوری ساخته شده از المنت های میله ای هستند که برای گرمایش و جوش آوردن آب سماورهای برقی و کتری برقی حتی بن ماری مورد استفاده قرار می گیرند . المنت های سماوری  یا کتری برقی از نظر توان و اندازه و ابعاد تنوع زیادی دارند .

ساختمان سماور برقی

سماور برقی از دو قسمت عمده زیر تشکیل شده است.المنت
قسمت خارجی
این قسمت سماور شامل مخزن ، درپوش مخزن یا چنبره ، پایه و دسته‌ها می‌باشد.

اجزای الکتریکی سماور برقی

قسمت عمده سماور برقی بخش الکتریکی آن است که شامل اجزای زیر است.

عایق مخصوص المنت سماوری

برای جلوگیری از اتصال بدنه المنت از عایق مخصوصی استفاده می‌شود. در المنت‌ های فلزی از عایق‌های مخصوص سرامیکی که بصورت مهره سوراخ‌دار است، استفاده می‌شود. قطر سوراخ مهره‌ها برحسب مقدار ولتاژ المنت‌ ها متفاوت است. عایق المنت‌ های صفحه‌ای از نوع مقوای نسوز است و عایق‌های حلزونی از نوع پودر سرامیکی یا خاک چینی می‌باشند.

لوله‌های عایق نسوز

لوله‌های عایق که به آنها وارنیش نسوز هم گفته می‌شود، برای عبور سیم‌های رابط مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه لوله‌های عایق دو چیز است :المنت

حفاظت سیم‌های رو پوش‌ دار سماور در مقابل حرارت
جلوگیری از اتصال بدنه

ترمینان چینی: سیم‌های رابط به دو سر المنت توسط ترمینال چینی به همدیگر متصل می‌شوند، که از استحکام حرارتی کافی برخوردار است.

ترموستات یا اتوماتیک سماور برقی : ترموستات کنترل درجه یا میزان گرما در سماور را به عهده دارد. ترموستات یک سماور برقی از قسمت‌های زیر تشکیل می‌شود.

بازو یا عضو حساس به حرارت
پلاتین‌ها
اهرم چینی
ولوم
پیچ تنظیم
دسته ولوم
طرز کار سیستم اتوماتیک سماور
اصول کار ترموستات به این صورت است که وقتی جریان الکتریکی المنت توسط ترموستات برقرار می‌شود، المنت گرم شده و گرمای آن از طریق بدنه مخزن جذب آب درون مخزن می‌شود. وقتی درجه حرارت آب بالا رفت و به حد مجاز رسید، گرمای المنت ، بازوی حساس ترموستات را گرم می‌کند. بازوی حساس در مقابل گرما انبساط طولی پیدا کرده و بطرف بالا کشیده می‌شود. در این هنگام دو پلاتین اتصال جریان المنت ، از همدیگر جدا شده و المنت از کار می‌افتد.‌المنت

پس از مدت زمانی که دمای آب از حد لازم کمتر می‌شود. بازوی حساس خنک شده در نتیجه انقباض طولی پیدا کرده و دوباره دو پلاتین به همدیگر وصل می‌شوند و جریان المنت برقرار و آب گرم می‌گردد. بدین ترتیب در تمام مدتی که سماور به برق وصل است گرمای آب بطور خودکار کنترل می‌شود.
عیب یابی سماور برقی
سماور گرم نمی‌کند و لامپ نشان دهنده روشن نمی‌شود.
پریز برق ندارد : باید عوض یا تعویض شود.
دوشاخه یا کابل رابط خراب است : باید تعمیر یا تعویض شود.
سماور گرم نمی‌کند اما لامپ نشان دهنده روشن است.
ترموستات خراب است :
روشن شدن لامپ نشان دهنده به دلیل اتصالی اشتباه آن به ترمینال چینی است. آن را اصلاح کنید. گرم نکردن سماور به دلیل خراب بودن ترموستات می‌باشد. یک لحظه کوتاه پلاتین‌های ترموستات را به همدیگر وصل کنید. در این هنگام اگر سماور گرم شد، ترموستات خراب است. ترموستات را در صورت امکان رفع عیب کنید، اگر عیب برطرف نشد آن را تعویض کنید.المنت

المنت خراب است :
اگر المنت مختصر قطعی پیدا کرده و کاملا خراب نشده باشد. محل قطع شده را مشخص و به همدیگر اتصال دهید. ولی اگر در اثر کار زیاد خسارت کلی دیده باشد، باید آن را به کلی عوض کنید تا عیب رفع شود.
سماور برقی گرم می‌کند ولی گرمای آن مطلوب نشده و زود به زود ترموستات قطع و وصل می‌شود.
ولوم ترموستات روی درجه مناسب قرار نگرفته است : ولوم ترموستات را روی درجه مناسب قرار دهید.
ترموستات تنظیم نیست
ولوم ترموستات را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا در آخرین درجه خود قرار گیرد. حال سماور را به برق وصل کنید. دسته ولوم را پس از باز کردن پیچ آن از ولوم خارج کنید. به محض قطع جریان توسط ترموستات ، پیچ داخل ولوم را با پیچ گوشتی تخت مناسب در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا پلاتین‌ها به هم متصل شده و جریان الکتریکی برقرار شود. در این حال همچنان منتظر باشید. اگر بعد از چند لحظه کار در حالی که آب نمی‌جوشد، ترموستات عمل کند باز پیچ تنظیم را در همان جهت بچرخانید. پس از مدتی آب به جوش می‌آید.

بعد از چند لحظه که از مدت زمان جوش آب گذشت، پیچ را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت حرکت دهید تا عمل اتوماتیک انجام گیرد. حال چنانچه پس از کاهش گرما ، ترموستات مجددا بصورت خودکار جریان را برقرار کند و در هنگام جوشیدن آن را قطع نماید ترموستات تنظیم است. در غیر اینصورت اقدام به تنظیم مجدد ترموستات کنید تا وضعیت اتوماتیک بطور مطلوب بدست آید.المنت
آب از زیر سماور چکه می‌‌ کند و هنگام کار سماور ، بدنه دارای برق است.
کوره حرارت سوراخ شده است : باید محل عیب را شناسایی و قلع کاری کرد.
سماور هنگام شست و شو در داخل آب قرار گرفته و قسمت الکتریکی آن خیس شده است : آن قدر صبر کنید تا سماور کاملا خشک شود.

المنت سماور پلانی 2000-1000 وات لعران 

 المنت پلانی لعران

المنت سماوری m شکل 2000-3000-1000 وات 

 ۱۱۴۶۳۳

المنت سماور پلانی ایتالیایی

 المنت سماوری ایتالیایی

المنت سماوری شتری

 المنت سماوری شتری

کمی درباره ما

 درباره شرکت المنت آرین بیشتر بدانید

_

با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید.

المنت آرین در زمینه تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی  المنت های فلنج دار میله ای فشنگی حلقه ای سرامیکی ضد اسید و تیتانیوم و…المنت

المنت سرامیکی ,المنت فلنج دار,المنت تسمه ای,المنت میله ای,ترموکوپل,المنت

المنت سرامیکی ,المنت فلنج دار,المنت تسمه ای,المنت میله ای,ترموکوپل,المنت

المنت سرامیکی ,المنت فلنج دار,المنت تسمه ای,المنت میله ای,ترموکوپل,المنت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *