ترموکوپل

ترموکوپل


ترموکوپل چیست و نحوه کار آن

ترمو کوپل یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در انجام اکثر پروژه ها می باشد. ترموکوپل در حقیقت نوعی مواد الکتریسیته می باشد. ترموکوپل از دو فلز نا همسان ساخته می شود که به هم متصل شده باشند.

نحوه کارترمو کوپل چیست؟
با رسیدن حرارت به محل اتصال این دو فلز، جریان بسیار ضعیفی از محل اتصال تولید می شود و به سمت سیم ها، جریان می یابد. با بالا تر رفتن دمای محل اتصال دو فلز، ولتاژ تولیدی افزایش می یابد و در حقیقت ترمو کوپل در هر دما، ولتاژ معینی تولید می کند و در نتیجه در صورتی که بتوانیم این ولتاژ را به صورت دقیق اندازه گیری کنیم، قادر خواهیم بود دمای محل اتصال را به صورت دقیق اندازه گیری کنیم.

ولتاژ تولید شده توسط ترمو کوپل بوسیله ترمومتر به دما تبدیل می شود.

 

ترمو کوپل ها برای مدت زمان زیادی است که جزء بهترین روش های اندازه گیری دما به حساب می آیند. ترموکوپل ها در صنعت نیز کاربرد فراوان دارند مانند اندازه گیری کردن دمای کوره ها، دمای دودکش، قطع کن گاز شومینه و اجاق گازها، اندازه گیری دمای سیستم های تولید کننده دارو و مواد غذایی و…

مزایای ترموکوپل:

از مزایای آن ها می توان به سادگی، قیمت مناسب، استحکام و دوام بالا جهت مصارف صنعتی و دقت مناسب اشاره کرد. محدوده اندازه گیری دما توسط ترموکوپل ها وسیع بوده و در شرایط محیطی متفاوت قابل استفاده می باشند.  ترموکوپل ها دارای سرعت پاسخ دهی خوبی بدلیل ثابت زمانی کوچک می باشند.

از معایب ترموکوپل ها، غیر خطی بودن، تماسی بودن (در معرض اغتشاش و شوک و …)، دقت متوسط را می توان نام برد. جهت استفاده ترموکوپل در مکان هایی که لرزش یا ضربه وجود دارد برای محافظت از سنسور از روکشی بنام ترموول یا غلاف استفاده می شود که باعث کاهش سرعت پاسخگویی می شود.

انواع ترموکوپل در المنت اریان

انواع ترمو کوپل در المنت اریان

ترمو کوپل نوع J: این ترمو کوپل از فلز آهن FE و آلیاژ های مس-نیکل ساخته میشود. و قابلیت اندازه گیری دما از 180- تا 760 درجه سانتیگراد را دارد.استفاده از این محصول در محیط های اکسیدی و اسیدی توصیه نمی شود به دلیل اینکه موجب از بین رفتن سیم آهنی می شودترمو کوپل

ترمو کوپل نوع K: این ترم وکوپل ارزان قیمت است و یکی از پرکاربرد ترین نوع ترمو کوپل ها میباشد. این نوع ترمو کوپل بخاطر استفاده از مس خاصیت ضد اکسیداسیون دارد. و قابلیت اندازه گیری دما از 200- تا 1260 درجه سانتی گراد را دارد.انواع ترموکوپل در المنت اریان

ترموکوپل

ترموکوپل

ترمو کوپل نوع R،S: این ترمو کوپل ها با ترکیبات مختلف ساخته میشود و قیمت آن ها بالا و حساسیت آن بسیار کم میباشد. و قابلیت اندازه گیری دما از 0 تا 1480 درجه سانتیگراد را دارند.

انواع ترمو کوپل در المنت اریان

این محصولات نباید در محیط هایی که اکسیژن ناکافی دارد استفاده شوند. این نوع ترمو کوپل ها توسط بخار های فلزات و غیر فلزات واکنش نشان می دهد و بهتر است در لوله های غلاف آلومینیومی استفاده شوندانواع ترم وکوپل در المنت اریان

ترمو کوپل نوع B: این نوع قابلیت اندازه گیری دما از 870 تا 1700 درجه سانتی گراد را دارد. حد پایین دما در این نوع به دلیل ضریب سیبک پایین آن میباشد R،S.و حساسیت افزایش دما این محصول در دما های بالاتر کمتر از نو.انواع ترموک وپل در المنت اریان

ترموک وپل نوعT: ترمو کوپل نسبتا ارزان و برای کاربرد های با دمای پایین مناسب میباشد و در برابر رطوبت مقاوم است. این نوع ترمو کوپل قابلیت اندازه گیری دما ا200- تا 370 درجه سانتی گراد را دارد. حد دمای بالای این محصول به دلیل اکسید شدن زود هنگام مس در دماهای بالا است.

انواع ترم وکوپل در المنت اریان

ترمو کوپل نوعN: این ترموک وپل در دما های بالا مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین تحمل این سنسور در برابر اکسید شدن در دما های بالا بهتر از نوع K میباشد

ترمو کوپل نوعE: این نوع ترمو کوپل بیشترین حساسیت را دارد و میتوان از آن در کاربرد های خلاء و مواردی که سنسور در آن حفاظت نشده استفاده کرد

اندازه گیری دمای گاز خروجی (EGT)

دمای گاز خروجی معیاری از گرما در سیلندر حین احتراق است، و عموما نزدیک به راس اندازه گیری می شود. چون همه فلزات تحت دمای اضافی ذوب شده، تغییر شکل داده و یا تغییر می کنند، امکان آسیب به اجزای موتور/توربو در EGT زیاد وجود دارد. بنابراین یک تنظیم کننده می بایست EGT را اندازه گیری کرده و اجزای موتور را مداوم چک کند یا عواقب آن را بپذیرد. همچنین، EGTهای بسیار زیاد در ضربه زدن نقش دارند. شما نمی توانید ماشین خود را تنها با توجه بهEGT تنظیم کنید، و نباید ماشین خود را بدون اندازه گیری EGT تنظیم نمایید.ترموکوپل

ترموکوپل اگزوز توربین نیز از اجزای بسیار حساس و حیاتی آن است ، این کالا ضمن اینکه باید در دمای بسیار بالا کارکرد مناسبی داشته باشد ، باید جریان خروجی را نیز مختل نکند. همچنین جنس و کارکرد آنها باید به گونه ای باشد که خطای دما حداقل باشد.

بیشتربدانید: برای خرید با کیفیت ترین المنت های کلیک کنید 

نکته

ترموکوپل ها پایین ترین حساسیت را نسبت به محدوده دمایی دارند. زیر محدوده دمایی ۵۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد، ترمیزستورها حساسیت بسیار بالایی دارند. بالای دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد RTDها بالاترین حساسیت را دارد. ترموکوپل ها پایین ترین ترازهای سیگنال را دارند. پس از آن ها RTDها و سپس ترمیزستورها (بسته به نوع) تا دمای ۲۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد قرار می گیرند. RTD پلاتینی یا PT100 یا PT200 یا PT1000 ها خطی ترین است و ترموکوپل ها بعد از آن قرار می گیرند. خطی بودن توانایی استفاده از فقط یک مقاومت بازیابی را در کل محدوده اندازه گیری بدون تغییر دقت ممکن می سازد.ترموکوپل

گریدها و فروشترموکوپل اگزوز به چه صورت است ؟

فروش ترموکوپل اگزوز یا پراب اگزوز هم به صورت آزماشگاهی و هم به صورت صنعتی موجود می‌باشد. همچنین برای اطمینان از کالای ارسالی مطابق با نیاز مشتری ، بهتر است ابتدا با کارشناسان این شرکت تماس حاصل گردد.

ترموکوپل اگزوز این شرکت در گریدهای مختلف عرضه شده و با توجه به نیاز مشتری قابل ارائه است.

  1. ترموکوپل اگزوز
  2. ترموکوپل اگزوز توربین
  3. اگزوز ترموکوپل گازوییل

قیمت ترموکوپل اگزوز چقدر است ؟

قیمت اگزوز ترموکوپل و در کل بسیاری دیگر از محصولات این شرکت کاملا بستگی به این دارد که شما چه گرید و کیفیتی از این محصول را برای استفاده نیاز دارید.

محصولات این شرکت هم به صورت وارداتی، از کشورهای شناخته شده در این صنعت بوده و هم بصورت داخلی موجود می‌باشد که با توجه به کیفیتی که شما نیاز دارید ارسال می‌گردد.

لذا برای خرید ترموکوپل اگزوز بهتر است قبل از هرچیز کیفیت مورد نیاز خود را مشخص کنید.

ریسک خرید ترموکوپل اگزوز بی کیفیت چیست ؟

اگر در هنگام خرید اگزوز ترموکوپل EGT نسبت به خصوصیات و ویژگیهای لازم آنها آگاهی لازم را دارید و همچنین بر کاربرد هر کدام اشراف کامل دارید ریسکی در خرید شما وجود نخواهد داشت. از طرفی بی دقتی در انتخاب و استفاده از محصول بی کیفیت، منجر به هدر رفتن سرمایه شما شده و بازده کاری شما را پایین خواهد آورد.

ترموکوپل های اندازه گیری دمای گازهای اگزوز توسط ترموکوپل اگزوز سنجیده میشود که عناصر کلیدی در مدیریت مدرن موتور هستند.

حسگر های دمای گاز اگزوز معمولا ترموکوپل هایی هستند که با دماهای بسیار بالا سر و کار دارند. اغلب 800 درجه سانتیگراد یا بیش تر قابل دسترسی است.

برای اطلاعات بیشتر و خرید المنت نواری با بهترین قیمت کلیک کنید 

ترموکوپل اگزوز چیست ؟

حسگر های ترموکوپل خروجی گاز عنصری کلیدی در مدیریت مدرن موتورهاست. اندازه گیری دمای گاز های خروجی از اگزوز نقش مهمی در الگوریتم های سیستم برای بهبود کارایی،کاهش آلایندگی و افزایش عمر موتور هستند.

محیط ارتعاش بالا، پاسخ سریع، مقاوم به خوردگی نیاز اولیه یک ترموکوپل گاز اگزوز این است که به اندازه کافی قوی باشد تا در یک محیطی که دارای ارتعاش زیادی است دوام آورد. بعد از آن می بایست به اندازه کافی کوچک باشد تا به سرعت پاسخ داده و دما را منتقل کند و همچنین جریان گازی را مختل نکند. ترموکوپل اگزوز به یک غلافی نیاز دارد تا از آن در برابر محصولات خورنده ی فرایند احتراق محافظت نماید.

انواع ترموکوپل اگزوز

  • ترموکوپل های پایرو
  • ترموکوپل اگزوز RTD
  • ترمیستور

 

نکته درباره ی ترموکوپل ها :

ترموکوپل پایین ترین حساسیت را نسبت به محدوده دمایی دارند.ترمیزستورها حساسیت بسیار بالایی دارند.

ترموکوپل های پایین ترین سیگنال را دارند. و بعد از آن ها RTD و سپس ترمیزستورها تا دمای 200 تا 600 درجه سانتیگراد قرار دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *