ترموکوپل

ترموکوپل


کارایی ترموکوپل-المنت

کارایی ترموکوپل-المنت

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل ها از رایج ترین تجهیزات استفاده شده در صنایع مختلف برای اندازه گیری الکتریکی دما میباشد. ترموکوپل ها تفاوت دمای دو نقطه را به ولتاژ تبدیل می نمایند.

کارایی ترموکوپل اگر بخواهیم وازه صحیح آن را به کار ببریم ترکوکوپل است و ترموکوپل واژه نادرست آن میباشد.

ترموکوپل از لوازمی به شمار می آید که کاربرد بسیار زیادی در انواع پروژه ها دارد. ترموکوپلدر واقع مواد الکتریسیته است. ساختار ترموکوپل از دو فلز نا همسان است که به یکدیگر وصل شده اند.

مزایای ترموکوپل:

از مزایای ترموکوپل سادگی و ارزان بود قیمت و نیز دوام بالایی که در مصارف صنایع دارد است. محدوده اندازه گیری دما الکتریکی به کمک ترموکوپل ها گسترده بوده و در شرایط محیطی مختلفی کارایی دارد.ترموکوپل ها  سرعت پاسخ دهی مناسبی به علت ثابت زمانی کوچک دارا هستند.

نحوه کارایی ترموکوپل

زمانی که حرارت به نقطه اتصال این دو فلز میرسد جریان ضعیفی از محل تولید گشته که به سوی سیم ها جریان پیدا میکند و با افزایش حرارتی که در محل اتصال این دو فلز وجود دارد، ولتاژ ایجاد شده هم بالا رفته ،بدین منظور که ترموکوپل در هر دمای خاصی، ولتاژ خاصی را هم نیز تولید کرده و در چنانچه که بتوانیم این ولتاژ را دقیق اندازه گیری نماییم، دمای محل اتصال را هم میتوانیم به طور دقیق اندازه گیری کنیم. ولتاژی که ترموکوپل ایجاد کرده توسط ترمومتر به دما تبدیل می گردد.

از مزایای ترموکوپل بایستی به دقت بالای آن و نیز گسترده بودن محدوده کاری آن اشاره کرد به شکلی که که ترموکوپل ها این توانایی را دارند دماهایی بین 180و حداکثرتا 1800 سانتی گراد را اندازه گیری کنند.
ترموکوپل ها انواع گوناگونی را دارا میباشند که این تفاوت به دلیل تنوع در آلیاژ موجود در آنها می باشد

با لحاظ کردن نوع ترموکوپل، جهت اندازه گیری دما بایستی  ترمومتر مناسب آن را بکار گرفت .

نخست روش های اندازه گیری دما را بیان میکنیم:

 


1- روش تماسی اندازه گیری دما که در آنها از  ترموکوپل  ترمیستور  RTD استفاده میشود
    
2- روش غیر تماسی در اندازه گیری دما که از مادون قرمز و صوتی در آن استفاده میشود

ترموکوپل

ترموکوپل

 

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل (Thermocouple) یک سنسور تشخیص دمای ترمو-الکتریکی مدار-بسته شامل دو سیم غیر هم جنس است(fierceelectronics) برای اندازه گیری درجه حرارت . این سنسور از دو سیم فلزی بی شباهت تشکیل شده است که از یک انتها به هم متصل شده اند و در انتهایدیگر آن به دماسنج ترموکوپل یا دستگاه دارای قابلیت ترموکوپل دیگر متصل شده است. در صورت پیکربندی مناسب ، ترموکوپل هامی توانند اندازه گیری دما را در دامنه وسیعی از دما انجام دهند.

ترموکوپل ها به دلیل تطبیق پذیری خود به عنوان سنسورهای دما معروف هستند ، بنابراین معمولاً در طیف وسیعی از برنامه ها استفاده می شود – از ترموکوپل صنعتی تا ترموکوپل معمولی که در تاسیسات و وسایل معمولی وجود دارد. با توجه به طیف گسترده ای از مدل ها و مشخصات فنی ، درک ساختار اساسی آن ، نحوه کار ، دامنه آن برای تعیین بهتر نوع و ماده مناسب ترموکوپل برای کاربرد شما بسیار مهم است.

مزایای ترموکوپل

از مزایای آن ها می توان به سادگی، قیمت مناسب، استحکام و دوام بالا جهت مصارف صنعتی و دقت مناسب اشاره کرد. محدوده اندازه گیری دما توسط ترموکوپل‌ها وسیع بوده و در شرایط محیطی متفاوت قابل استفاده می باشند. ترموکوپل‌ها دارای سرعت پاسخ دهی خوبی بدلیل ثابت زمانی کوچک می باشند. از معایب ترموکوپل‌ها، غیر خطی بودن، تماسی بودن (در معرض اغتشاش و شوک و …)، دقت متوسط را می توان نام برد. جهت استفاده ترموکوپل در مکان هایی که لرزش یا ضربه وجود دارد برای محافظت از سنسور از روکشی بنام ترموول یا غلاف استفاده می شود که باعث کاهش سرعت پاسخگویی می شود.

کاربرد ترموکوپل در صنعت

کاربرد این وسیله بسیار گسترده است و این ابزارها قابلیت اتصال به کامپیوتر را داشته و می‌توانند در مدارهای الکتریکی جایگزین شود این عملکرد باعث می‌شود تا نتیجه به شکل خودکار ثبت شود. Thermocouple با توجه به نقطه ی ذوب و فلز به کار رفته در ساختار آن و نقطه‌ی ذوب آن قیمت متغیری دارد با توجه به این موارد باز هم این سنسورها به عنوان وسایل ارزان قیمت و قابل دسترس با عمری طولانی هستند که بسیار قابل دسترس بوده و قابلیت استفاده در محیط‌های سخت را دارد.

حال این سوال پیش خواهد آمد کاربرد ترموکوپل در صنعت چیست؟ این ابزار به عنوان یکی از پرکاربرد‌ترین سنسورهای دمایی در صنایع مختلف کاربرد دارد، این دستگاه‌ها در هر عملیات به عنوان کنترل کننده حرارت و تنظیمات به عنوان یک نیاز حیاتی محسوب شده و در مواردی مانند کوره های حرارتی، گرم کننده‌های صنعتی، همه مخازن، آبگرمکن، اجاق گازها، صنایع ذوب آهن و فولاد و غیره استفاده می‌شود.

کاربردھای ترموکوپل در صنایع را می توان در صنایع تولید لوازم گازسوز نام برد.بدین ترتیب که از ترموکوپل جھت ایمن سازی تجھیزات گاز سوز در مواردی که شعله گاز به دلایلی (از جمله باد)خاموش می گردد، جھت قطع کردن گاز و جلوگیری از انتشار آن استفاده می گردد. ترموکوپل به دلیل ایجاد ولتاژ و جریان الکتریسته در اثر دریافت حرارت، وسیله بسیار مفیدی در کنترل حرارت یا استفاده بعنوان کنترلر می باشد. از جمله کاربردھای آن، به عنوان انواع قطع کننده جریان گاز می باشد.

رابطه بین ترموکوپل و ابزار دقیق چیست؟

همان‌طور که می‌دانید قلب تپنده هر صنعت را ابزار دقیق آن تشکیل می‌دهد، به زبان ساده‌تر می‌توانیم در مورد این ابزار بگوییم که تجهیزاتی هستند که بر حسب نوع کمیت مورد نیاز واحد تحت کنترل، اعم از فشار، دما، دبی، سطح و غیره با توجه به شرایط و استانداردهای تعین شده، انتخاب و مورد استفاده قرار می‌گیرند که در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل می‌دهند و شامل ابزاری نظیر: انواع سنسور، انواع کنترلر، نشاندهنده، ترانسمیتر، رکوردر و غیره می‌ ‌باشند که این ابزار وظیفه اندازه‌گیری، انتقال، نمایش، ثبت و کنترل پارامترهای مهم فیزیکی را در پروسه‌های صنعتی به شکلی دقیق بر دوش دارند.

ابزار دقيق را مي‌توان به دو صورت دسته‌بندي كرد يكي از نظر نوع عملکرد این ابزار؛ برای مثال ابزاری که عمل کنترل دما یا فشار و رطوبت و یا سطح را بر عهده دارند به كنترلر مشهورند و به همین ترتیب ابزار نمایش این مقادیر که به Indicator یا نمایشگر معروفند و ابزار انتقال اطلاعات مقادیر به صورت سیگنال‌های استاندارد که ترانسميتر یا منتقل کننده نامیده می‌شوند.

ابزار دقیق را همچنين می‌توان از نظر پارامتري كه این ابزار بايستي عملياتي بر روي آن انجام دهد دسته‌بندی کرد برای مثال بخش‌های ابزار دقیق مربوط به دما نظیر کنترلر دما، ترانسمیتر دما و ترمومتر یا نمایشگر دما، ابزار اندازه‌گیری و کنترل دقیق فشار، فلومتر یا سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر فلو یا کنترل فلو، ابزار سطح سنجی یا اندازه‌گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آنها و ابزار سرعت سنجی، ابزار رطوبت سنجی و غیره می‌باشد.
بنابراین ابزار دقیق به تمام آن چیزی اطلاق می‌شود که با اندازه گیری و کنترل ارتباط پیدا می‌کند بنابراین مهم‌ترین کاربرد ترموکوپل در ابزار دقیق نیز انجام فرایند اندازه‌گیری دما است که بوسیله این دستگاه انجام می‌گیرد.

المنت آرین

المنت سازی آرین، با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و ترموکوپل و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید.

هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی مانند المنت فلنج دار ، المنت میله ای، المنت فشنگی، المنت حلقه ای، المنت سرامیکی، المنت ضد اسید و تیتانیوم و…

ترموکوپل
ترموکوپل

المنت فلنج دار

المنت فلنج دار

المنت تسمه ای

المنت فشنگی

المنت فشنگی

المنت سرامیکی

المنت میله ای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *