ترموکوپل

ترموکوپل


ترموکوپل

ترموکوپل یکی از عددی ترین عناصر تشخیص دما در صنعت است؛ اصل ترموکوپل بر اساس اثر بازتاب است، یعنی دو مولفه مختلف از هادی به شکل یک حلقه متصل است، مانند اختلاف دما بین دو پایانه ها، پدیده فیزیکی جریان حرارتی در حلقه. این سنسورها به کمک دو فلز دمای محیط را سنس می کنند اما همین که این دو فلز چه هستند، کارایی سنسور در رنج مشخصی از دما تعیین می گردد. ساختمان کاربردی این سنسور بدین صورت است که از دو سیم فلزی متفاوت مثلا آهن و کنستانتن ساخته شده. انتهای دو سیم در جایی که قرار است دما سنس شود متصل شده است ( تفاوت ترموکوپل و ترمیستور )

 مزایای آن عبارتند از:

1- دقت اندازه گیری بالا است. از آنجا که ترموکوپل در تماس مستقیم با جسم تحت آزمایش است، از طریق رسانه متوسط ​​تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

2- محدوده اندازه گیری گسترده است. ترموکوپل های معمولی استفاده می شود به طور مداوم از – 50 ~ + 1600 ℃ اندازه گیری می شود، برخی از ترموکوپل های ویژه می تواند حداقل – 269 ℃ (مانند کروم ferronickel)، تا 2800 ℃ (مانند تنگستن – رنیوم) تشخیص داده شود.

3- ساختار ساده و استفاده راحت. ترموکوپلها معمولا از دو سیم مختلف ساخته می شوند و با اندازه آنها محدود نمی شوند و با پوشش محافظی که بسیار مناسب است استفاده می شود.
( تفاوت ترموکوپل و ترمیستور )

اندازه گیری درجه حرارت ترموکوپل

دو هادی یا نیمه هادی a و b از مواد مختلف با یکدیگر برای تشکیل یک حلقه بسته به هم وصل می شوند. هنگامی که اختلاف دما بین دو نقطه اتصال 1 و 2 هادی a و b وجود دارد، یک نیروی الکترومغناطیسی بین آنها ایجاد می شود، بنابراین یک جریان بزرگ در حلقه ایجاد می شود که اثر ترموالکتریکی نامیده می شود.  ترموکوپل برای استفاده از این اثر به کار می رود.

المنت سرامیکی
المنت سرامیکی

ترمیستور

ترمیستورها در دسته‌ی سنسورهای فعال قرار دارند یعنی برای راه‌اندازی آنها نیاز به تحریک بیرونی می‌باشد. در ترمیستور هم یک مقاومت متغیر با دما وجود دارد. این مقاومت از نوع نیمه‌هادی اکسید فلز ساخته شده است. ترمیستورها به دلیل تشکیل‌ شدن از نیمه‌هادی‌ها، بهترین حساسیت به تغییرات دما را در بین سایر انواع سنسور دما را دارند و امکان اندازه‌گیری کمترین میزان تغییرات دما را دارا می‌باشند. ترمیستور دارای ضرایت دمایی منفی هستند و این بدین معناست که با افزایش دما، مقاومت ترمیستورها کاهش می‌یابد. البته در موارد نادری که به جای اکسید فلز از پلیمرهای هادی در مقاومت ترمیستورهای استفاده می‌شود.

جنس ماده‌ی سازنده‌ی مقاومت اصلی یک ترمیستور به طور مثال اکسید فلز مورد استفاده طبعاً در مقاومت و به تبع آن در رنج دمایی قابل اندازه‌گیری، حساسیت و دقت اندازه‌گیری تأثیر مستقیم دارد،‌ اما چیز دیگری که از این هم مهم‌تر است این است که پیکربندی این نوع از سنسورها در بیش از 90 درصد موارد از نوع دو سیم است.

مزایای ترمیستورها عبارتند از:

  • حساسیت بالا به تغییرات دما
  • دارای ساختار نسبتاً ضخیم
  • مقرون به صرفه
  • دقت بالا-المنت سرامیکی

جمع بندی

اگر بخواهیم یک شاخص کلی در انتخاب هر یک از این دو نوع سنسور دما در یک پروژه‌ي قرائت دما را معرفی کنیم، باید به این‌طور گفت که چنا‌ن‌چه شما می‌خواهید به دقت‌هایی از مرتبه‌ي کسری از یک درجه دست یابید باید به سمت استفاده از ترمیستورها بروید، البته مشخصاً رنج دمایی که سنسور اجازه‌ی قرائت با چنین دقتی را به شما می‌دهد وسیع نخواهد بود.

در مقابل در پروژه‌هایی در آن‌ها تغییرات دما دامنه‌ی وسیع‌تری را دارد،‌ ترموکوپل‌ها گزینه‌ی بهتری هستند، چرا که رنج‌ دمایی وسیع تری را پوشش می‌دهند. ( تفاوت ترموکوپل و ترمیستور )

المنت سازی آرین

گروه صنعتی المنت سازی آرین، با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و ترموکوپل و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید.

هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی مانند: المنت تسمه ای، المنت سرامیکی، المنت فلنج دار ، المنت میله ای، المنت فشنگی، المنت حلقه ای، المنت ضد اسید و تیتانیوم و…

ویژگی های المنت آرین

مشاوره رایگان

مشاوره در ساخت المنت که مشتریان ما لازم دارند یکی از کارهایی مثبت و موثری است که می تواند در

 تولید یک محصول مفید نقش به سزایی داشته باشد.

قیمت مناسب

منصف بودن در هر کسب و کاری موجب سود کم اما پایدار بودن بیشتر و جذب مشتریان وفادار بیشتر

می شود که همیشه جزء هدف اصلی ما بوده است.

ساخت با دقت بالا

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و

دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

تکنولوژی در تولید

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و

دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.-المنت سرامیکی

المنت فلنج دار

المنت فلنج دار

المنت فلنج دار

المنت فشنگی

المنت فشنگی

المنت فشنگی

المنت میله ای

المنت میله ای

ترموکوپل

ترموکوپل

المنت تسمه ای

المنت تسمه ای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *