ترموکوپل‌

ترموکوپل‌


ترموکوپل یکی از پارامترهای قابل اندازه گیری که در صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، دمای سیستم می باشد. برای اندازه گیری دما از تجهیزات مختلفی استفاده می شود که با توجه به نیاز، علاوه بر اندازه گیری میزان درجه حرارت، اغلب توانایی تولید سیگنال کنترلی و همین طور سوئیچ را نیز دارا می باشند. -المنت میله ای دماسنج یا ترمومتر ترموکوپلی یا حرارت سنج وسیله ای است که برای اندازه گیری حرارت و دما مورد استفاده قرار می گیرد. ترمومترها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.  دماسنج ها در طیف گسترده ای از صنایع از پزشکی گرفته تا کولر خانه و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از انواع ترمومتر ها ترمومتر ترموکوپلی می باشد که در این مطلب از سایت المنت آرین قصد داریم که توضیحات مختصری را در این باره ارائه دهیم.

المنت میله ای
المنت میله ای

ترمومتر ترموکوپلی ( thermocouple thermometer )

يكي از ويژگي هاي الكتريكي كه در ساختمان دماسنج‌ها از آن كمك گرفته مي‌شود، توليد يك جريان الكتريكي بوسيله اتصال دو فلز غير هم جنس است دو سيم مختلف فلزي را در نظر بگيريد كه در دو نقطه متصل شده و حلقه‌اي را تشكيل داده باشند، هر گاه اختلاف دمايي در اتصال ها وجود داشته باشد يك جريان ضعيف الكتريكي در حلقه بوجود مي‌آيد. مقدار اين جريان را مي‌توان با يك جريان سنج (آمپرسنج) كه در حلقه قرار دارد اندازه‌گيري كرد كه با اختلاف دماي بين اتصال ها متناسب است.-المنت میله ای

ترمومتر ترموکوپلی ( از خانواده ترمومتر تماسی) یا در اصطلاحی دیگر  ترمومتر جفت حرارتی دماسنجی است كه بر اساس  پديده ترموالکتريک ساخته شده است. براساس اين پديده، اگر دو سر دو  رشته سيم هادی نازک غير هم گون (به عنوان مثال مس و آهن) را به يکديگر متصل كنيم و دو  سر انتهايی سیم ها را به يك ميلی آمپر متر متصل کنیم، با گرم كردن نقطه مشترک  اتصال دو سيم، در مدار جريان الکتريکی کوچک و  اختلاف پتانسیل به وجود مي آيد كه مقدار این جریان به جز  مقاومت مدار و جنس سيم ها به دمای اعمالی به محل اتصال مشترک آن دو نیز وابسته است.

جهت اندازه گيری دقيق تر دما می توانیم دو ميله فلزی غيرهم گون را از يك سر به هم جوش داد سپس يكی از سرهای انتهایی مجموعه را به يك دمای ثابت(مثلاً دماي صفر درجه مخلوط آب و يخ در حال تعادل) و سر انتهایی ديگر را به دمای مجهول تحت اندازه گیری متصل كرد.

گستره يک ترموکوپل بستگي به موادي دارد که ترموکوپل از آن ساخته شده است. گستره يک ترموکوپل پلاتنيوم ـ ايروديوم که 10 درصد پلاتينيوم دارد از صفر تا C 1600 است.-المنت میله ای

تاریخچه

در سال ۱۸۱۲، توماس جوهان سیبک، فیزیکدان اهل استونی، ترموکوپل را اختراع نمود. ترموکوپل وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری دما مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع دماسنج از خاصیت انبساط و انقباض اجسام جامد استفاده می‌گردد. گستره‌ی یک ترموکوپل بستگی به موادی دارد که ترموکوپل از آن ساخته شده است. گستره‌ی یک ترموکوپل پلاتینیوم-رودیوم که ۱۰ درصد پلاتینیوم دارد از صفر تا ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد است.

مزیت

مزيت ترموکوپل در اين است که بخاطر جرم کوچک ، خيلي سريع با سيستمي که اندازه‌ گيري دماي آن مورد نظر است، به حال تعادل گرمايي در مي‌آيد. لذا تغييرات دما به آساني بر آن اثر مي‌کند، ولي دقت دماسنج مقاومتي پلاتين را ندارد.-المنت میله ای

المنت سازی آرین

گروه صنعتی المنت سازی آرین، با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و ترموکوپل و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید.

هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی مانند: المنت تسمه ای، المنت سرامیکی، المنت فلنج دار ، المنت میله ای، المنت فشنگی، المنت حلقه ای، المنت ضد اسید و تیتانیوم و…

ویژگی های المنت سازی آرین

مشاوره رایگان

مشاوره در ساخت المنت که مشتریان ما لازم دارند یکی از کارهایی مثبت و موثری است که می تواند در

 تولید یک محصول مفید نقش به سزایی داشته باشد.

قیمت مناسب

منصف بودن در هر کسب و کاری موجب سود کم اما پایدار بودن بیشتر و جذب مشتریان وفادار بیشتر

می شود که همیشه جزء هدف اصلی ما بوده است.

ساخت با دقت بالا

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و

دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

تکنولوژی در تولید

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت هایی را که مشتریان سفارش می دهند، با حوصله و

دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.-المنت میله ای

المنت سرامیکی

المنت سرامیکی

المنت تسمه ای

المنت تسمه ای

ترموکوپل

ترموکوپل

المنت فلنج دار

المنت فلنج دار

المنت فشنگی

المنت فشنگی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *