ترموکوپل

ترموکوپل


ترموکوپل
چیست؟

ترموول یا همان غلاف اکسترا (extra) یکی از اعضای حیاتی در اندازی گیری دما است. و اندازه گیری دما یکی از مهمترین بخش های بسیاری از صنایع امروزی است. این موضوع مخصوصا در صنایعی که در دماهای بالا فعالیت می کنند حیاتی است. زیرا اندازه گیری دما در درجات بالا به مراتب سخت تر و پیچیده تر بوده و از این رو نیاز به ابزار قوی تری می باشد. همچنین در دماهای بالا بروز خطا بسیار پرهزینه تر است و خسارات ناشی از عملکرد ضعیف و دقت پایین تاثیر مستقیم و مخربی روی کل سیستم وارد می کند.-المنت فشنگی

اما ترموول دقیقا چیست؟ ترموول محافظی است که بر روی سنسور دما نصب می شود. این سنسور می تواند ترموکوپل یا انواع RTD باشد. همانطور که میدانید سنسور حرارتی هرچه بیشتر در ارتباط مستقیم با جریان و موادی که نیاز به اندازه گیری دارند باشد عملکرد دقیقتری خواهد داشت. اما در بعضی از شرایط (دماهای بالا، تغییر سریع و مداوم دما و …) سنسور نیاز به سپری محافظ داشته که بتواند به طور صحیح فعالیت کند. غلاف اکسترا نقش این سپر مدافع را ایفا می کند.

المنت فشنگی
المنت فشنگی

جنس ترموول


موادی که بطور معمول در ساخت  ترموول بکار می رود عبارت است از : رده های مختلف از استنلس استیل، کروم – مولیبدم استیل، سیلیکون برنز، مونل، نیمل، تیتانیوم و غیره می باشد.


عدم انتخاب درست جنس و شكل ترموول باعث ايجاد اندازه گيری نادرست يا تخريب آن می شود كه خود ممكن است باعث وقوع حوادث جبران ناپذيری شود. از اين رو استاندارد ASME-PTC 19.3 براي اطمينان از دوام ترموولها در شرايط سخت فرآيندهاي پيچيده شيميايی، ارائه شده است. همچنين در انتخاب ترموولها شرايط و استانداردهای طراحی پايپينگ سايت نيز بايد مد نظر قرار گيرد. ترموولها به صورت عمومی از ماشينكاری يك قطاع گرد فلزي يكپارچه (Round Bar Stock) ساخته می شوند و يك سر آن برای اتصال به پايپينگ پلنت به يكی از شكلهاي ترموولهای جوشی، ترموول رزوه ايی يا ترموول فلنجي آماده مي شود. اين در حالي است كه تيوبهای محافظ لزوما ماشينكاری نمی شوند و به روشهاي ديگر نيز امكان ساخت آنها وجود دارد. براي دماهاي بسيار بالا از موادی همچون سراميك يا سيليكون كار بايد برای ساخت ترموول و تيوب محافظ استفاده می شود.-المنت فشنگی

پارامترهاي مهم و تعيين كننده در انتخاب ترموول

تعیین جنس :

جنس ترموول با توجه به ويژگي هاي سيال فرآيند تعيين مي شود. اين ويژگي ها شامل دماي سيال، قابليت اكسيدكنندگي سيال، سولفوردار بودن سيال، مقاومت ماده مورد نظر در مقابل فشار وارده از سمت سيال، مقاومت در برابر سايش و برخي عوامل ديگر است.

تعیین نوع بدنه :

ترموول در 3 نوع مستقيم، پله اي و مخروطي ساخته مي شوند. با توجه به اينكه ترموول پله اي داراي ثابت زماني كمتري نسبت به دو نوع ديگر است، در مواقعي كه نياز به پاسخ سريع داشته باشيم مورد استفاده قرار مي گيرد. ترموول مخروطي با توجه به ساختار خود داراي فركانس تشديد بالاتري نسبت به ترموول مستقيم با ابعاد مشابه است. بنابراين در مواقعي كه سرعت سيال عبوري از لوله زياد باشد، انتخاب مناسبي است. پيشنهاد مي شود براي سرعت هاي بيش از 5 m/s در سیالات مايع و 15 m/s در سيالات گاز از ترموول مخروطي استفاده شود.

تعیین طول مناسب :

براي انتخاب طول مناسب، در ابتدا حداقل طول مورد نياز براي ترموول را تعيين كنيد. معمولا اين طول توسط سازنده ي حسگر دما پيشنهاد مي شود.-المنت فشنگی

تعیین نوع اتصال ترموول به خط:

براي اتصال Thermowell به لوله ميتوان از يكي از 3 روش معمول فلنجي، پيچي و جوشي استفاده كرد. تعيين نوع اتصال ترموول به خط لوله با توجه به الزامات پايپينگ انجام مي شود. ويژگي هاي اتصال نظير اندازه و نوع رزوه در Thermowell پیچی ، اندازه و نوع فلنج در ترموول فلنجي و غيره هم با توجه به نيازمندي هاي پروژه و مشخصات حسگر دما تعيين مي شود. البته انواع ديگري از اتصال هم وجود دارند كه در صنايع بزرگ و اصلي ايران نظير نفت و گاز ، صنايع معدني و غيره كاربردي ندارند.

تعیین قطر مجرای داخلی :

مجراي داخلي  يا به اصطلاح سوراخ ترموول جايي است كه ساقه ي المان حسگر دما در درون آن قرار مي گيرد. اگرچه برخي از سازندگان  اندازه هاي متنوعي براي قطر سوراخ ارايه مي دهند اما مقادير استاندارد براي قطر سوراخ  0.260 اینچ و 0.385 اینچ می باشند . ترمول های با قطر سوراخ 0.260 اینچ برای حسگرهای دمای با قطر ساقه حداکثر 0.252 اینچ و ترموول های با قطر سوراخ 0.385 اینچ برای حسگرهای دمایی با قطر ساقه حداکثر 0.377اینچ کاربرد دارند. بنابراین برای تعیین قطر سوراخ ترموول باید قطر ساقه حسگر دما مشخص شود .

المنت سازی آرین

گروه صنعتی المنت سازی آرین، با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و ترموکوپل و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید.

هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی مانند: المنت تسمه ای، المنت فلنج دار ، المنت میله ای، المنت فشنگی، المنت حلقه ای، المنت سرامیکی، المنت ضد اسید و تیتانیوم و…

ویژگی های المنت آرین

مشاوره رایگان

مشاوره در ساخت المنت که مشتریان ما لازم دارند یکی از کارهایی مثبت و موثری است که می تواند در

 تولید یک محصول مفید نقش به سزایی داشته باشد.

قیمت مناسب

منصف بودن در هر کسب و کاری موجب سود کم اما پایدار بودن بیشتر و جذب مشتریان وفادار بیشتر

می شود که همیشه جزء هدف اصلی ما بوده است.

ساخت با دقت بالا

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و

دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

تکنولوژی در تولید

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و

دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.-المنت فشنگی

المنت سرامیکی

المنت سرامیکی

المنت میله ای

المنت میله ای

المنت تسمه ای

المنت تسمه ای

ترموکوپل

ترموکوپل

المنت فلنج دار

المنت فلنج دار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *