المنت

 

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل (Thermocouple) یک سنسور تشخیص دمای ترمو-الکتریکی مدار-بسته شامل دو سیم غیر هم جنس است ، که در یک انتها به هم متصل شده‌اند.زمانیکه دما در یک سمت با دما در سمت دیگر تفاوت داشته باشد

یک جریان الکتریکی در مسیر برقرار می‌شود. به این پدیده اثر سیبک (به انگلیسی: Seebeck Effect) گفته می‌شود که اساس کار ترموکوپل‌ها می‌باشد. به یک طرف این اتصال، اتصال گرم و به طرف دیگر آن اتصال سرد گفته می‌شود.

سمت گرم داخل یک محفظه محافظ قرار داده شده و در معرض فرایند قرار داده می‌شود. اگر محل اتصال دو فلز ترموکوپل حرارت داده‌شود، به دلیل اثر ترموالکتریکی در دو سر دیگر آن‌ها که آزاد هستند اختلاف پتانسیلی (ولتاژ) تولید شود.

این ولتاژ تابع دما است و با اندازه‌گیری آن، می‌توان دما را اندازه گرفت. ولتاژ تولید شده دو سر انتهای ترموکوپل، در حد میلی‌ولت، و رفتار الکتریکی ترموکوپل، بسته به آلیاژ آن، تابع جداول استانداردی است که تقریباً در هر نوع، یکسان است.

یکی از انواع معمول آن، آلیاژ کروم و  نیکل (نیکروم) است. معمولاً برای جلوگیری از آسیب دیدن این محصول، آن را درون محفظهٔ فلزی یا سرامیکی قرار می‌دهند. یکی از انواع این محصول  ترموکوپل نوع N می باشد که در این مطلب از سایت المنت آرین می خواهیم با آن آشنا شویم.

 ترموکوپل نوع N

این ترموکوپل از فلزهای Ni-Cr-Si (به نام تجاری نیکروسیل) و Ni-Si-Mg (به نام تجاری نیسیل Nisil) ساخته می شود. محدوده دمائی آن بین -۲۷۰°C و +۱۳۰۰ °C است. حساسیت این ترموکوپل، ۳۰ µV/°C است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین تحمل این سنسور در برابر اکسید شدن در دماهای بالا بهتر نوع K می باشد. ترموکوپل تیپ N دارای دقت و محدوده اندازه گیری یکسان با ترموکوپل تیپ K می باشد و مهمترین پارامتر متمایز کننده این دو ترموکوپل که باعث شده که نوع K به مراتب پر مصرف تر باشد هزینه ساخت آن می باشد

ترموکوپل نوع n معمولا برای دما های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ترموکوپل از آلیاز های Ni-Cr-Si و Ni-Si-Mg تشکیل شده است. معمولا برای دماهای بالا و نقاطی که دما بالای ۱۲۰۰ درجه است و سیستم چرخشی نیست مورد استفاده قرار می گیرد.

ترموکوپل نوع N دارای همان ضریب دقت و دما همانند ترموکوپل نوع K . ترموکوپل نوع N نوع کمی گران تر است. نوع N دارای تکرارپذیری بهتر بین ۵۷۲F تا ۹۳۲F (300C تا ۵۰۰C) نسبت به نوع K است. غلاف ترموکوپلی که برای این نوع ترموکوپل مورد استفاده قرار می کیرد و معمولا از آلیاژ های نیکل بیس خواهد بود.

 ترموکوپل نوع N

ترموکوپل نوع N

انواع مختلف ترموکوپل نوع N از نظر طراحی

ترموکوپل های در طرح های مختلفی ساخته و تولید میشوند. ترموکوپل نوع N نیز از نظر طراحی دارای انواع مختلفی میباشند که عبارتند از: نوع عایق های معدنی نوع N – غلاف فلزی عایق شده با پودر اکسید منیزیم نیز نامیده می شود.

کابل / سیم نوع N – سنسورهای انعطاف پذیر در PVC، PTFE یا فیبر شیشه ای. بسیاری از طرح های سرد و داغ. نوع N را با ورقه های سرامیکی – طراحی درجه حرارت بالا با پوسته محافظ سرامیکی نوع N با ورقه های فلزی – طراحی درجه حرارت بالا

با محافظ فلزی نوع N Inserts – لوله های فلزی سفت و محکم معمولا در جیب، ترموئل یا مونتاژ سر استفاده می شود. نوع عناصر N – عناصر اصلی برای مونتاژ بیشتر در غلاف یا تجهیزات.  

کاربرد ترموکوپل نوع N

این محصول در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد،

  • صنایع نیروگاهی
  • صنایع فولاد
  • صنایع پتروشیمی
  • صنایع آلومینیوم

المنت سازی آریان

المنت سازی آریان، با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و ترموکوپل و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید.

هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی مانند المنت فلنج دار ، المنت میله ای، المنت فشنگی، المنت حلقه ای، المنت سرامیکی، المنت ضد اسید و تیتانیوم و…

ویژگی های المنت آریان

مشاوره رایگان

مشاوره در ساخت المنت که مشتریان ما لازم دارند یکی از کارهایی مثبت و موثری است که می تواند در  تولید یک محصول مفید نقش به سزایی داشته باشد.

قیمت مناسب

منصف بودن در هر کسب و کاری موجب سود کم اما پایدار بودن بیشتر و جذب مشتریان وفادار بیشتر می شود که همیشه جزء هدف اصلی ما بوده است.

ساخت با دقت بالا

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

تکنولوژی در تولید

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *