چگونه از سالم بودن ترموکوپل مطمئن شویم؟

چگونه از سالم بودن ترموکوپل مطمئن شویم؟


ترموکوپل

 

توضیحاتی درمورد تر موکوپل نوع R

ترموکوپل هد دار /سرامیکی /تیپ k,j,B,R,S,... تر موکوپل ها یکی از پرکاربردترین سنسورهایی هستند که در بسیاری از کارهای صنعتی و آزمایشگاهی برای اندازه گیری دما استفاده می شوند. این محصولات متداول ترین تجهیز جهت اندازه گیرهای الکتریکی دما در صنعت هستند. مکانیزم آن ها بر  اساس پدیده سی بک (Seebeck) که اختلاف دما بین دو نقطه را به ولتاژ تبدیل می کنند. از مزایای آن ها می توان به سادگی، قیمت مناسب، استحکام و دوام بالا جهت مصارف صنعتی و دقت مناسب اشاره کرد. محدوده اندازه گیری دما توسط ترموکوپل ها وسیع بوده و در شرایط محیطی متفاوت قابل استفاده می باشند.  این محصولات دارای سرعت پاسخ دهی خوبی بدلیل ثابت زمانی کوچک می باشند. از معایب ترموکوپل ها، غیر خطی بودن، تماسی بودن (در معرض اغتشاش و شوک و …)، دقت متوسط را می توان نام برد. جهت استفاده از این محصول در مکان هایی که لرزش یا ضربه وجود دارد برای محافظت از سنسور از روکشی بنام ترموول یا غلاف استفاده می شود که باعث کاهش سرعت پاسخگویی می شود.

انواع تر موکوپل ها

تر موکوپل‌ها دارای تیپ‌های متنوع برای اندازه گیری دما می‌باشند بطور مثال تیپ‌های R – S – B با قابلیت اندازه گیری دما در محدوه ۲۰۰- الی ۱۸۰۰ و تیپهای L – K- J با قابلیت اندازه گیری دما در محدوده ۱۸۰- الی ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد بکار می‌روند. ولتاژ بوجود آمده در دوسر انتهایی ترموکوپل در هر صورت میلی ولت ورفتار الکتریکی هر نوع از این محصول بسته به نوع آلیاژ سیم‌های آن تابع جداول استانداردی است که معمولاً در استانداردهای کشورهای مختلف تعریف و تقریبا در هر تیپ منبطق بر یکدیگر است . یکی از انواع معمول آن ترکیب آلیاژکروم و نیکل می‌باشد.معمولا جهت جلوگیری از آسیب دیدن ترموکوپل آن را درون غلاف فلزی یا سرامیکی قرار می‌دهند. روش جوشکاری دوسر آن تابع ضوابط خاصی است بطوری که نباید در حین عملیات جوشکاری فلز یا احیانا نیمه‌هادی دیگری در فرآیند جوش دخالت نماید در غیر اینصورت رفتار ترموکوپل هرگز رفتار استاندارد تعریف شده تابع جداول مربوطه نخواهد بود.

تر موکوپل نوع R

تر موکوپل نوع R در دماهای بالا کاربرد دارد به دلیل آن که این حسگر به آسانی آلوده می شود ، بنابراین نیاز به حفاظت دارد. و نسبت به تیپ S دارای درصد بیشتری از رودیوم می باشد که این ویژگی باعث گران قیمت بودن آن می شود. این ترموکوپل از لحاظ قواعد اجرایی شباهت زیادی به نوع S دارد ، همچنین گاهی اوقات به دلیل دقت اندازه گیری و پایداری در دماهای پایین تری نیز کاربرد دارد . ترموکوپل نوع R دارای بازه دمایی پیوسته ۰ تا۱۶۰۰+درجه سانتی گراد می باشد ، همچنین این محصول در بازه دمایی کوتاه مدت بین ۵۰- تا ۱۷۰۰+ درجه می باشد. و نوسان خطایی ترموکوپل نوع R کلاس یک در دمای ۰ تا ۱۱۰۰+ درجه ۱درجه سانتیگراد و از ۱۱۰۰+ تا ۱۶۰۰+درجه دارای ضریب خطا T-1100)x0.003+1)است. در ترموکوپل تیپ R کلاس دو از ۰ تا ۶۰۰+ درجه ۱٫۵درجه سانتیگراد و از ۶۰۰+ تا ۱۶۰۰+درجه سانتیگراد دارای ضریب خطایی Tx0.0025 می باشد.

نحوه عملکرد

تر موکوپل تایپ R یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در انجام اکثر پروژه ها می باشد. ترموکوپل در حقیقت نوعی مواد الکتریسیته می باشدکه از دو فلز نا همسان ساخته می شود که به هم متصل شده باشند. با رسیدن حرارت به محل اتصال این دو فلز، جریان بسیار ضعیفی از محل اتصال تولید می شود و به سمت سیم ها، جریان می یابد. با بالا تر رفتن دمای محل اتصال دو فلز، ولتاژ تولیدی افزایش می یابد و در حقیقت این محصول در هر دما، ولتاژ معینی تولید می کند و در نتیجه در صورتی که بتوانیم این ولتاژ را به صورت دقیق اندازه گیری کنیم، قادر خواهیم بود دمای محل اتصال را به صورت دقیق اندازه گیری کنیم. ولتاژ تولید شده توسط ترموکوپل بوسیله ترمومتر به دما تبدیل می شود.

مزایا تر موکوپل نوع R

 • پایداری بسیار بالا در دماهای بالا و دقت در هنگام داده‌برداری
 • قابل استفاده در دماهای ۰ تا ۱۴۸۰ درجه سانتیگراد
 • جداول بروز تر برای تبدیل ولتاژ به دما
 • دوام بالا به نسبت دیگر انواع آن ها

در انتخاب تر موکوپل چه مواردی باید رعایت گردد

 •  رنج دمائی کارکرد ترموکوپل تایپ R
 •  تیپ این محصول
 •  طول ترموکوپل
 •  جنس غلاف ان ها
 •  امکان داشتن خروجی ۴ تا ۲۰ میلی آمپر برای ترموکوپل
 •  دقیق بودن ترموکوپل و کلاس دقت آن
 •  نوع سرامیک به کار برده شده در آن ها

المنت آریان

گروه صنعتی المنت سازی آریان با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید. هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی  المنت های فلنج دار میله ای فشنگی حلقه ای سرامیکی ضد اسید و تیتانیوم وترموکوپل ها و انواع آن و …
ترموکوپل
 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *