المنت

علائم خرابی ترموکوپل

ترموکوپل ها یکی از رایج ترین وسائل اندازه گیری دما هستند. آنها بسیار سخت ، بادوام و دقیق هستند. با این حال ، حتی آنها می توانند خراب شوند. ترموکوپل ها به اثری که فلزات در دماهای مختلف تولید می کنند متکی هستند. نسبت اثر حاصل از این واکنش مستقیماً با اختلاف دمای هر فلز متناسب است. اینکه چگونه تشخیص دهیم که ترموکوپل خراب شده است، به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به این موارد می پردازیم.  

علائم خرابی ترموکوپل

علائم خرابی ترموکوپل

برای پیدا کردن خرابی احتمالی در ترموکوپل باید موارد زیر را بررسی کنیم:

کاهش اثر ولتاژ سیبک

خرابی ترموکوپل غالباً با کاهش اثر ولتاژ سیبک آغاز می شود که در طی چند هفته اتفاق می افتد و به راحتی قابل شناسائی نیست. اثر ولتاژ سیبک تبدیل مستقیم اختلاف دما به اثر الکتریکی است. اگر اثر ولتاژ سیبک کم باشد ، دمای اندازه گیری شده نیز کم خواهد بود. دمای واقعی فرایند افزایش می یابد تا میزان اثر مورد نیاز ولتاژ سیبک ایجاد شود.و این موضوع باعث تولید بیش از حد دما شده ،و در نتیجه با افزایش میزان حرارت به مواد آسیب رسیده و روند کار را مختل میکند.

طراحی پروب

پروب دستگاهی است بسیار مقاوم که اغلب از مواد خاصی ساخته شده است که بسیار سخت بوده و مقاومت بالایی دارند: فولاد ضد زنگ(Stainless Steel) ، مولیبدن، تانتالوم، زیرکونیا، و سایر سرامیک‌ ها از مواد تشکیل دهنده پروب است. با اینکه این مواد بسیار مقاوم هستند، اما محدودیت‌ های خاص خود را دارند و به همین دلیل باید در محیط‌ های مناسبی مورد استفاده قرار بگیرند. به‌ عنوان مثال، ماده مولیبدن (Molybdenum) خواص مکانیکی عالی در دما های بالا دارد. با این حال، از این ماده در شرایط جوی کاهنده یا خنثی می توان استفاده کرد، این در‌ حالی است که خواص آن در اتمسفر هیدروژن و گاز های بی‌ اثر قابل قبول است، ولی در محیط ‌های اکسیدی عملکرد ضعیفی دارد. این ماده مقاومت بسیار بالایی در برابر شوک حرارتی دارد و در محیط خلاء و در دما های بالا از طول عمر بالایی برخوردار است. این ماده در دما های بالاتر از ۸۰۰ درجه ی فارنهایت یعنی ۴۲۷ درجه سانتی گراد با اکسیژن واکنش می‌ دهد. برای بررسی ساختار پروب باید طراحی آن، و روش به‌ کار ‌گیری آن را ارزیابی کرد،. اگر انتظارات ما بیشتر از قابلیت‌ های طراحی پروب باشد نیاز به تغییر آن داریم. با توضیح روش مورد نظر خود برای استفاده از پروب را برای فروشنده و امکان استفاده از پروب‌ های دیگر با مقاومت بالاتر در نهایت میزان خرابی ‌ها را کمتر شده و هزینه‌ های شما را کاهش پیدا می کند.  

اتصالات سیم ترموکوپل

موضوعاتی هنگام بررسی سیم و اتصال ترموکوپل مورد نظر است:   1. انتخاب نوع سیم برای بازه ی دمایی مربوطه   2.  اتفاق افتادن اتصال کوتاه میان سیم ‌های ترموکوپل در نقطه ‌ای غیر از اتصال ترموکوپل (این اتفاق می ‌تواند ناشی از رسوب‌ گذاری ماده ی رسانا روی اجزاء مجاور، آسیب مکانیکی، رطوبت و … باشد).   3.  نصب صحیح ترموکوپل (کمبود فضای کافی برای انبساط یا انقباض حرارتی سیم‌ ها ممکن است باعث ایجاد پارگی در سیم‌ ها و قطعی آنها شود).   4. نحوه اتصال ترموکوپل (نوک تماسی، دارای اتصال زمین، فاقد اتصال زمین‌)   5. آسیب مکانیکی پروب و عدم عملکرد مناسب آن  

گرمای بیش از حد

فرایند جوشکاری اگر نادرست انجام شود می تواند احتمال خرابی ترموکوپل را افزایش دهد. گرمای بیش از حد با ابزار جوشکاری می تواند سیم را تخریب کند. علاوه بر این ، گاز و جو در نزدیکی سیم می تواند وارد فلز شده و ویژگی های آن را تغییر دهد. به همین دلیل تجهیزات گران قیمت ترموکوپل ها را به روشی تولید می کنند که یکنواختی را تضمین می کند.  

مدار الکترونیکی

خرابی مدار الکترونیکی معمولاً به طرزی فاجعه‌بار رخ می‌دهد، و خرابی آن واضح است. یافتن این دسته از خرابی‌ها آسان است. برای کارکرد صحیح، مدارات الکترونیکی باید حتماً بررسی شوند. یکی از آزمون‌های ساده این است که ترموکوپل را در حوضچه‌ای از یخ قرار دهیم و نمایش دمای ۰°C (32°F) از سوی سیستم را کنترل کنیم، یا سیم‌های آن را به دستگاه دستی وصل کنیم و ببینیم دمای یکسان یا متفاوتی را نمایش می‌دهند. گاهی در عیب یابی خرابی ترموکوپل در دماهای بالا با شرایطی مواجه شده‌ایم که مدار الکترونیکی به ترموکوپل مناسبی متصل نشده است. این موضوع ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما چنین مشکلی بیش از تصور شما روی می‌دهد. در محیط‌های خصوصاً پر‌سر‌و‌صدا، صدای پیرامون ممکن است بر سیگنال خروجی حسگر غلبه کند، و موجب نمایش دمای نادرست شود. برای اجتناب از این مشکل، برخی اتصالات فیلترهای فریتی داخلی دارند، اما چنین راه حلی عموماً بسیار پر‌هزینه است، در‌حالی که شیوة نصب مطلوب می‌تواند مانع بروز این مشکل شود. در نهایت دستیابی به دلیل ریشه‌ای خرابی ترموکوپل و رفع آن مهم است. عیب یابی خرابی ترموکوپل در دماهای بالا می‌تواند به صرفه‌جوئی در میزان هزینه‌ها و کاهش زمان توقف خط تولید بیانجامد.  

 

المنت سازی آریان

المنت سازی آریان، با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و ترموکوپل و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید. هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی مانند المنت فلنج دار ، المنت میله ای، المنت فشنگی، المنت حلقه ای، المنت سرامیکی، المنت ضد اسید و تیتانیوم و…

ویژگی های المنت آریان

مشاوره رایگان

مشاوره در ساخت المنت که مشتریان ما لازم دارند یکی از کارهایی مثبت و موثری است که می تواند در  تولید یک محصول مفید نقش به سزایی داشته باشد.

قیمت مناسب

منصف بودن در هر کسب و کاری موجب سود کم اما پایدار بودن بیشتر و جذب مشتریان وفادار بیشتر می شود که همیشه جزء هدف اصلی ما بوده است.

ساخت با دقت بالا

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

تکنولوژی در تولید

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *