المنت

 

ترموکوپل ( Thermocouple ) چیست؟
 
 
ترموکوپل ( Thermocouple ) در واقع یکی از روش های تولید برق بصورت مستقیم از گرما می باشد.ترموکوپل در واقع از اتصال دو فلز ناهمگون تشکیل شده که با گرم شدن محل اتصال الکتریسیته تولید می شود.

با رسیدن حرارت به محل اتصال این دو فلز، جریان بسیار ضعیفی از محل اتصال تولید می شود و به سمت سیم ها، جریان می یابد. با بالا تر رفتن دمای محل اتصال دو فلز، ولتاژ تولیدی افزایش می یابد
و در حقیقت ترموکوپل در هر دما، ولتاژ معینی تولید می کند و در نتیجه در صورتی که بتوانیم این ولتاژ را به صورت دقیق اندازه گیری کنیم،
قادر خواهیم بود دمای محل اتصال را به صورت دقیق اندازه گیری کنیم. ولتاژ تولید شده توسط ترموکوپل بوسیله ترمومتر به دما تبدیل می شود.

پارامتر های مهم در ساخت و انتخاب ترموول

پارامتر های مهم در ساخت و انتخاب ترموول

ترموول (Thermowell)

تقریبا تمام اندازه گیری های دقیق دما زمانی صورت می پذیرد که سنسور دما در ارتباط مستقیم با جریان فرآیند باشد.این جریان فرآیندی می تواند خورنده و یا فرسایشی بوده و باعث تخریب سریع سنسور بدون پوشش گردد،

یک راه معمول برای جلوگیری از این مساله استفاده از ترموول می باشد. Thermowell یک تیوب توخالیست که اغلب مخروطی شکل بوده ، د رمسیر جریان قرار گرفته و از سنسور دما محافظت می کند. بدلیل اینکه ترموول درون جریان غوطه ور است پس با جریان فرآیند هم دماست.

پارامتر های مهم در ساخت و انتخاب ترموول

پارامتر های مهم در ساخت و انتخاب ترموول

زمانی که ترموول نصب شد،پروب غوطه وری که شامل سنسور دماست از بیرون ،داخل ترموول قرار می گیرد بطوری که کاملا با انتهای ترموول در تماس باشد. بدلیل اینکه ترموول بطور کامل در جریان غوطه ور است ، دمای جریان را بطور کامل با سنسور منتقل می نماید.

ترموول همچنین می تواند بر روی بدنه جانبی تانک ها نیز نصب گردد. در این مطلب از سایت المنت آریان قصد داریم که به پارامتر های مهم در ساخت ترموول و انتخاب آن بپردازیم؛ این پارامتر ها بارتند از:

تعیین جنس و متريال

انتخاب متریال مناسب برای افزایش طول عمر یک ترموول بسیار مهم است.مواد سازنده ترموولها بایستی یا از جنسی باشند که با خواص جریان فرآیندی از تمام جوانب بخصوص از لحاظ خوردگی و خواص(مقاومت)مکانیکی همخوانی داشته باشد.

فشار و دمای کاری که می بایستی ترمول در آن قرار گیرد می بایستی مورد توجه قرار گیرد. در هنگام انتخاب متریال باید موارد زیر را در نظر گرفت:

  • نوع ماده شیمیایی
  • دمای فرآیند
  • سرعت فرآیند
  • جریان فرآیند

باید توجه داشت که دما یا غلظت بالای مواد شیمیایی باعث افزایش اثرات خوردگی می شود. همچنین ذرات معلق باعث فرسایش می شوند. موادی که بطور معمول در ساخت ترموول به کار می رود عبارت است

از،رده های مختلف از استنلس استیل، کروم-مولیبدم استیل،سیلیکون برونز،مونل،نیمل،تیتانیوم و…. عدم انتخاب درست جنس و شكل آنها باعث ايجاد اند ازه گيري نادرست يا تخريب ترموول می شود كه خود ممكن است

باعث وقوع حوادث جبران ناپذيری شود. برای دماهای بسيار بالا از موادی همچون سراميك يا سيليكون كاربايد برای ساخت ترموول و تيوب محافظ استفاده می شود.

تعیین نوع بدنه

ترموول در 3 نوع مستقيم، پله اي و مخروطي ساخته مي شوند. با توجه به اينكه ترموول پله اي داراي ثابت زماني كمتري نسبت به دو نوع ديگر است، در مواقعي كه نياز به پاسخ سريع داشته باشيم پ مورد استفاده قرار مي گيرد.

ترموول مخروطي با توجه به ساختار خود داراي فركانس تشديد بالاتري نسبت به ترموول مستقيم با ابعاد مشابه است. بنابراين در مواقعي كه سرعت سيال عبوري از لوله زياد باشد، انتخاب مناسبي است.

پيشنهاد مي شود براي سرعت هاي بيش از 5 m/s در سیالات مايع و 15 m/s در سيالات گاز از ترموول مخروطي استفاده شود.  

تعیین طول مناسب برای ساخت ترموول

جهت تعیین طول مناسب برای ساخت ترموول ، در ابتدا حداقل طول مورد نیاز برای ترموول را تعیین می کنیم. معمولا این طول به وسیله ی سازنده ی حسگر دما پیشنهاد می گردد. در صورتی که سازندهی حسگر دما پیشنهادی نداشته باشد. از قاعده ی سرانگشتی دوم استفاده می گردد.

حال اگر قطر لوله کمتر از 6 اینچ باشد ، با کم ترین طول مشخص شده ، آن را با زاویه ی 45 درجه در لوله نصب می کنیم.  همچنین در این حالات می توانیم از روش نصب ترموول در زانویی نیز استفاده نماییم.

لازم به تذکر می باشد کهدر هر دو حالت نصب یعنی نصب زاویه دار و نصب زانویی ، ترموول باید طوری نصب گردد که سر آن به خلاف جهت حرکت سیال اشاره داشته باشد.

همچنین در حالت نصب در زانویی کمترین میزان قابل قبول برای قطر زانویی باید 3 اینچ باشد. اگر اندازه ی خط کمتر از 3 اینچ باشد ، سایز زانویی را به 3 اینچ تغییر می دهیم. همچنین می باست بصورت عمودی قرار گرفته باشد.  

انواع ترموول

.تعیین نوع اتصال به خط

۱- رزوه ای: در مواردی که فشار خیلی بالایی نداشته باشیم از این نوع اتصال استفاده می شود.   ۲- فلنجی: در فشارهای بالا از این نوع اتصال استفاده می شود.

جنس این اتصال معمولا فولادی بوده و در مواد خورنده استقامت بالایی دارد.   ۳- اتصال جوشی: در این حالت ترموول به دیواره مخزن جوش می شود این در حالتی است

که فشارسیستم بسیار بالا باشد و حتی استفاده از اتصال فلنجی نیز پاسخگو نباشد.   ویژگی های اتصال نظیر اندازه و نوع رزوه در ترموول پیچی، اندازه و نوع فلنج در ترموول فلنجی و غیره هم با توجه به نیازمندی های پروژه و مشخصات حسگر دما تعیین می شود.

البته انواع دیگری از اتصال هم وجود دارند که در صنایع بزرگ و اصلی ایران نظیر نفت و گاز ، فولاد، صنایع معدنی و غیره کاربردی ندارند.  

تعیین قطر مجرای داخلی 

مجراي داخلي  يا به اصطلاح سوراخ ترموول جايي است كه ساقه ي المان حسگر دما در درون آن قرار مي گيرد. اگرچه برخي از سازندگان  اندازه هاي متنوعي براي قطر سوراخ ارايه مي دهند اما مقادير استاندارد براي قطر سوراخ  0.260 اینچ و 0.385 اینچ می باشند .

ترمول های با قطر سوراخ 0.260 اینچ برای حسگرهای دمای با قطر ساقه حداکثر 0.252 اینچ و ترموول های با قطر سوراخ 0.385 اینچ برای حسگرهای دمایی با قطر ساقه حداکثر 0.377اینچ کاربرد دارند. بنابراین برای تعیین قطر سوراخ ترموول باید قطر ساقه حسگر دما مشخص شود .  

المنت سازی آریان

المنت سازی آریان، با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و ترموکوپل و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید.

هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی مانند المنت فلنج دار ، المنت میله ای، المنت فشنگی، المنت حلقه ای، المنت سرامیکی، المنت ضد اسید و تیتانیوم و…

ویژگی های المنت آریان

مشاوره رایگان

مشاوره در ساخت المنت که مشتریان ما لازم دارند یکی از کارهایی مثبت و موثری است که می تواند در  تولید یک محصول مفید نقش به سزایی داشته باشد.

قیمت مناسب

منصف بودن در هر کسب و کاری موجب سود کم اما پایدار بودن بیشتر و جذب مشتریان وفادار بیشتر می شود که همیشه جزء هدف اصلی ما بوده است.

ساخت با دقت بالا

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

تکنولوژی در تولید

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *