ترموکوپل

ترموکوپل


ترموکوپل

ترموکوپل چیست ؟ ترموکوپل سنسوری برای سنجش حرارت است. این سنسور از دو سیم فلزی ناهمنام تشکیل شده که در انتها به هم متصل شده و به یک ترمومتر ترموکوپل یا دیگر دستگاه هایی که از ترموکوپل پشتیبانی می کنند وصل شده اند. وقتی قسمت اتصالی دو سیم سر یا گرم شوند تولید ولتاژ می کنند و از این ولتاژ تولید شده می توان به دمای کنونی محیط مورد استفاده رسید.

ترموکوپل ها اگر به درستی نصب و راه اندازی شوند می توانند در رنج دمایی گسترده ای فعالیت کنند. این رنج دمایی (که به صورت حدودی می توان -۲۵۰ تا +۱۸۰۰ را شامل شود) در کنار موارد دیگری همچون دقت اندازه گیری و خاصیت های ضد خورندگی، ضد اسیدی، ضد انفجار و … دلیل اصلی استفاده ترموکوپل در صنایع مختلف است.

 

ترموکوپل های آلیاژ نیکل

ترموکوپل نیکل کروم : ابزاری برای تشخیص دماهای دقیق - ژرمن الکتریک

ترموکوپل تیپ J:

ترموکوپل تیپ J از فلز آهن Fe و آلیژهای مس – نیکل Cu-Niتشکیل می شود. رنج دمایی این ترموکوپل متوسط بوده و بین -۱۸۰  و +۷۵۰ سانتیگراد است.

حساسیت  این تیپ، ۵۵  µV/°C است. تیپ J ترموکوپل پر کاربردی است که رنج دمایی مطلوبی داشته و در کنار آن قیمت مناسبی هم دارد.

ترموکوپلل تیپ K:

این تیپ ترموکوپل از دو فلز ناهمنام نیکل (Ni-Cr) و کروم(Ni-Al)  تشکیل میشود. محدوده دمایی ترموکوپل تیپ K بسیار مناسب بوده و بین -۲۰۰ تا +۱۳۵۰ سانتیگراد است.

این ترموکوپل خاصیت ضد اکسیدی داشته و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد. تیپ K از پراستفاده ترین تیپ های ترموکوپل هاست و در بیشتر صنعت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از دلایل آن رنج دمایی گسترده ای است که این ترموکوپل در آن کار می کند و از دلایل دیگر می توان به دقت بالای این ترموکوپل و همچنین قابل اعتماد بودن آن اشاره کرد.

ترموکوپل تیپ E:

تیپ E از دو فلز NI-Cr و یا Cu-Ni معمولا درست می شود . رنج دمایی این ترموکوپل -۴۰ تا +۹۰۰ سانتیگراد میباشد. این نوع از ترموکوپل ها دارای حساسیت بالا هستند و کاربرد آن در موقعیت هایی است که حسگر آن محافظت نشده است ترموکوپل تیپ E به دلیل حساسیت بالا در ضمینه هایی که احتیاج به سیگنال قوی وجود دارد کاربرد بیشتری دارد. این ترموکوپل در برابر تیپ های معمول دیگر پایدارتر است.

برای اطلاع بیشتر درباره المنت فشنگی کلیک کنید 

ترموکوپل تیپ T:

این دسته از ترموکوپل ها معمولا از مس و آلیاژ مس و نیک (Cu-Ni) درست شده اند. گستره دمایی آن -۲۵۰ تا +۴۰۰ است . از آنجا که رنج دمایی اش بدین صورت می باشد ، پیشنهاد میشود در دماهای پایین از این محصول استفاده شود. ترموکوپل تیپ T در برابر رطوبت مقاومت بسیار خوبی دارد و رنج حرارتی آن برای دماهای پایین بسیار مناسب است. نکته قابل ذکر دیگر پایداری بسیار بالای این ترموکوپل است.

ترموکوپل تیپ N:

ترموکوپل نوع N از فلزهای Ni-Cr-Si به نام تجاری نیکروسیل و Ni-Si-Mg به نام نیسیل Nisil ساخته می شود. محدوده دمائی آن بین−۲۷۰  و +۱۳۰۰ سانتیگراد است. حساسیت این نوع از ترموکوپلها ، به اندازۀ ۳۰ µV/°C است و برخلاف تیپ تی ،  معمولا در دماهای بالا استفاده می شود . این ترموکوپل از نظر کارایی شباهت هایی به تیپ K دارد ولی از آن گرانتر است. اما بادوامتر بوده و همچنین در دماهای بالا پایدارتر است.

ترموکوپل های آلیاژ پلاتین و رودیوم

تیپ S – تیپ R  – تیپ B : هرسه تیپ بالا با مقادیر متفاوتی از آلیاژهای پلاتین و رودیوم تشکیل می شوند. محدوده دمائی هر سه تیپ در حدود ۰ تا +۱۷۵۰  است. این مدل ها نسبت به تیپ های دیگر از حساسیت کمی برخوردار هستند و به نسبت دیگر تیپ ها گرانتر نیز هستند اما به دلیل کارایی در دماهای بسیار بالا در بعضی صنایع (مثلا صنایع دارویی) کاربرد دارند.

ترموکوپل ها تنگستن و رنیوم

تیپ C  – تیپ D – تیپ G : ترموکوپل تیپ C به صورت معمول در دماهای بالا مورد استفاده قرار میگیرد. این تیپ با اینکده در برابر اکسیده شدن مقاومت بسیار کمی دارد در دماهای پایین (دمای اتاق) به نسبت دیگر تیپ های تنگستن و رنیوم کمتر شکننده است.

ترموکوپل های فلکسی بل

دارای تعداد دو یا بیشتر سیم ترموکوپل هستند که در داخل یک غلاف فلزی عایق قرار دارند . این محصولات دارای انعطاف بالا هستند و طول عمرشان هم بسیار زیاد است. حجم آنها هم نسبت به دیگر محصولات مشابه ، کمتر می باشد.

معمولا با شرایط متفاوت محیطی سازگارند و در مقابل تغییرات دما پاسخی بسیار سریع می دهند. نکته دیگر آنکه دامنه حرارتیشان بین دویست تا هزار و دویست درجه سانتی گراد است و در  طول ها و اندازه های مختلف تولید می گردند.

غلاف ترموکوپل

ترموکوپل‌ها از نظر اینکه چه نوع غلافی در انها به کار رفته ، ممکن است کاربرد های متفاوتی داشته باشند. معمولا غلاف ها را از سه نوع سیمی ، سرامیکی و در نهایت فلزی می سازند.  غلاف های سیمی در نوع ترموکوپل های تیپ K و J  دیده می شوند

و دیگر انواع آن همچون تیپ R و تیپ S در آنها غلاف های سیمی وجود ندارد دلیل این امر هم آن است که معمولا غلاف های سیمی در  دماهای پایینتر کاربرد دارند. در رابطه با انواع دیگر غلاف ها باید گفت که ، تمامی تیپ های ترموکوپل دارای دو غلاف دیگر هستند.

ترموکوپل نوع N – ترمو صنعت موسوی

دلیل استفاده ازترموکوپل  تیپ K برای اندازه گیری دما چیست ؟

 

همانطور که گفته شد ترموکوپل سری k یکی از پر مصرف ترین و پر کاربردترین نوع ترموکوپل ها در صنایع  مختلف می باشد ، از دلایل محبوبیت این ترموکوپل دوام بالای این ترموکوپل تحت شرایط دمایی بسیار بالا  میتوان اشاره نمود ، در ترموکوپل تیپ k از آلیاژ های به خصوصی استفاده شده است

که در برابر درجه حرارت های بسیار بالا از خود مقاومت نشان می دهند ، همچنین ترموکوپل نوع k خطی سازی مناسبی را برای تبدیل ای ام اف به دما انجام می دهد. از دیگر دلایل محبوبیت ترموکوپل سری k می توان به عدم اکسید شدن تحت شرایط دمایی تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد اشاره کرد. اما در کنار تمامی مزایای گفته شده برای ترموکوپل سری k معایبی نیز وجود خواهد داشت.

یکی از ایرادات وارده به ترموکوپل سری k عدم قدرت مقابله کافی برای محیط های پتانسیل اکسید شدن بالایی در آن ها وجود دارد. همچنین اندکی مشخصه ای ام اف قدیمی تری را نسبت به سایر ترموکوپل های رایج در بازار از خود ارائه می دهد.ترموکوپل

ترموکوپل تیپ k - همه چیز در ارتباط با ترموکوپل تیپ k - گروه صنعتی آگوت

اندازه گیری دمای محیط به وسیله ترموکوپل سری K چگونه صورت میگیرد ؟

همانطور که گفته شد فلز به کار رفته در ترموکوپل در اثر درجه حرارت بالا تولید ولتاژ می کند ، این ولتاژ می تواند از طریق یک ولت متر ساده مورد اندازه گیری قرار گیرد و به تشخیص دما پرداخته شود ، ب

رخی از شرکت ها به منظور افزایش کارایی و بازدهی ترموکوپل سری k از وسایل ذخیره داده ها استفاده می کنند ، تا داده های ارائه شده توسط ولت متر و ترموکوپل ثبت شده و مورد بازرسی دوره ای قرار دهد.

برای خرید یک ترموکوپل با کیفیت چه چیزهایی باید بدانیم ؟

اطلاعات و مشخصات ترموکوپل تیپ k یکی از پارامترهایی است که می تواند شما را در هنگام خرید این محصول یاری برساند. اگر شما اطلاعات کافی درباره خرید ترموکوپل نوع k داشته باشید، مشکلی درباره خرید ترموکوپل با کیفیت نخواهید داشت.

اما در صورتی که شما اطلاعات کافی در زمینه نحوه عملکرد و محدوده دمایی ترموکوپل تیپ k نداشته باشید بهتر است با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. چرا که در صورت خرید ترموکوپل تیپ k بی کیفیت تنها متحمل هزینه های زیان بار و بلا استفاده خواهید شد.ترموکوپل

قیمت ترموکوپل تیپ k – قیمت ترموکوپل نوع k – خرید ترموکوپل تیپ k – فروش ترموکوپل تیپ k – ساخت ترموکوپل تیپ k – تولید ترموکوپل تیپ k – ترموکوپل کوره k  – ترموکوپل مدل کا

 برای خرید انواع تصفیه آب خانگی با گارانتی کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *