المنت

المنت


خرید ترموکوپل

 

سرمایش جذبی چیست؟

سرمایش جذبی

آیا تاکنون به کلمه سرمایش جذبی و برودت جذبی برخورد کرده‌اید؟ آیا معنی این کلمه را می‌دانید؟ سرمایش جذبی که نام دیگر آن برودت جذبی و چیلر جذبی است یکی از راه‌های تولید کننده سرما می‌باشد که تفاوت آن با راه‌های دیگر این است که در این روش از یک منبعی مانند خورشید که تولید کننده گرما است برای ایجاد سرما استفاده می‌شود. این روش تولید سرما برای سرد کردن مواد غذایی در کاروان و سرد کردن بناهایی که دارای منبع تولید کننده گرما با قیمت پایین هستند استفاده فراوانی می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با کاربردهای سرمایش جذبی، قطعات موجود در آن و همین‌طور انواع آن آشنا کنیم ، پس اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

 تقسیم‌بندی دستگاه سرمایش جذبی

شارژ گاز کولر گازی

همان‌طور که گفته شد دستگاه سرمایش جذبی از یک منبع حرارتی برای تولید سرما استفاده می‌کند. دستگاه سرمایش جذبی بر اساس منبع تولید حرارت و نوع ماده مبرد به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • منابع تولید کننده حرارت در این دستگاه، آب گرم، آب داغ، شعله و بخار می‌باشد. پس به طور کلی ۴ نوع دستگاه سرمایش جذبی از لحاظ منبع تولید حرارت در بازار وجود دارد.
 • ماده مبرد موجود در دستگاه سرمایش جذبی لیتیوم برماید، آمونیاک و سیلیکاژل است، پس دستگاه سرمایش جذبی از نظر ماده مبرد موجود در آن به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود.

قطعات سرمایش جذبی

درون این دستگاه قطعات مختلفی وجود دارد که با هماهنگی یکدیگر باعث عملکرد درست آن می‌شود، قطعات اصلی موجود در آن عبارت‌اند از اواپراتور، جاذب، ژنراتور و کندانسور که هر کدام از این قطعات وظیفه متفاوتی را بر عهده دارند.

کاربرد دستگاه سرمایش جذبی در صنعت

یکی از مهم‌ترین کاربردهای دستگاه سرمایش جذبی، در صنایع مختلف مانند صنعت پزشکی، چاپ و غیره است. در این صنایع از سرمایش جذبی برای سرد کردن محصولات مختلف استفاده می‌شود. سرمایش جذبی مورد استفاده در صنعت با نوع خانگی آن در مدت استفاده و ظرفیت آن تفاوت دارد. تفاوت این دو در این است که از دستگاه سرمایش جذبی در صنعت در تمام روزهای سال استفاده می­‌شود. اما دستگاه سرمایش جذبی در خانه فقط در فصول گرم برای سرد کردن هوا کاربرد دارد. به علاوه دستگاه سرمایش جذبی که در صنعت استفاده می‌شود دارای ظرفیت خیلی بیشتری نسبت به نوع خانگی آن می‌باشد. برخی از کاربردهای دستگاه سرمایش جذبی در صنعت عبارتند از:

 • صنایع پلاستیک سازی؛ پلاستیک تولید شده بسیار داغ است و نیاز به سرد کردن دارد که توسط دستگاه سرمایش جذبی سرد می‌شود.
 • در صنایع چاپ به دلیل وجود اصطکاک و کوره‌ای که در آن جوهر پخته می‌شود غلتک‌های آن بسیار داغ می‌شود که سرد کردن این غلتک‌ها به وسیله سرمایش جذبی انجام می‌شود.
 • همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های موجود در صنایع پزشکی دستگاه MRI است که برای درست کار کردن، نیاز به خنک شدن دارد و خنک شدن آن توسط این دستگاه صورت می‌گیرد.
 • یکی از کاربردهای لیزر برش دادن فلزات است که در هنگام استفاده از لیزر برای انجام این کار، حرارت زیادی تولید می‌شود. با استفاده از سرمایش جذبی می‌توان این حرارت را کاهش داد. بهتر است به مدت ۱۰ دقیقه قبل از شروع کار دستگاه سرمایش جذبی را روشن کنید.

کاربرد سرمایش جذبی در خانه

خرید ترموکوپل

وجود سیستم تهویه مطبوع در هر خانه‌ای یکی از مهم‌ترین نیازهای آن خانه می‌باشد، اگر دارای منبع تولید کننده حرارت ارزان درون منزلتان هستید می‌توانید از دستگاه سرمایش جذبی برای ایجاد تهویه مطلوب در منزلتان استفاده نمایید. محل قرار گرفتن دستگاه سرمایش جذبی در قسمت بیرون ساختمان می‌باشد. لازم به ذکر است بدانید علاوه بر دستگاه سرمایش جذبی، دستگاه سرمایش تراکمی نیز در بازار وجود دارد که این دستگاه از انرژی الکتریکی برای تولید سرما استفاده می‌کند. استفاده از دستگاه سرمایش جذبی درون منزل مزایایی دارد که عبارتند از:

 • کاهش هزینه‌های برق؛ دستگاه سرمایش جذبی از منبع حرارتی برای تولید سرما استفاده می‌کند و مصرف برق بسیار پایینی دارد.خرید ترموکوپل
 • کاهش تولید گازهای مضر؛ میزان تولید گازهایی مانند کربن دی اکسید توسط دستگاه سرمایش جذبی بسیار پایین است.خرید ترموکوپل
 • کاهش عوامل مخاطره آمیز محیط زیست مانند CFC؛ دستگاه سرمایش جذبی به دلیل استفاده از گاز مبرد خطری برای محیط زیست ایجاد نمی‌کند؛ اما دستگاهی مانند سرمایش تراکمی از موادی مانند CFC استفاده می‌کند که این مواد تخریب لایه ازن را در پی دارد.خرید ترموکوپل

دستگاه سرمایش جذبی در بیمارستان

بیمارستان یکی از مکان‌هایی است که داشتن دستگاه تهویه مطلوب در آن دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای است. استفاده از سرمایش جذبی در بیمارستان علاوه براینکه باعث ایجاد هوای مطبوع درون آن می‌شود مزایای فراوانی دارد که عبارتند از :

 • صرفه جویی در مصرف برق
 • کاهش مصرف انرژی توسط تجهیزات برق اضطراری؛ در بیمارستان به دلیل کار کردن دستگاه‌های مختلف با برق، وجود سیستم برق اضطراری ضروری و لازم است. با استفاده از دستگاه سرمایش جذبی می‌توانید هزینه‌های این تجهیزات را به طور چشمگیری کاهش دهید.

کاربرد سرمایش جذبی در رستوران

در مکان‌های عمومی مانند رستوران و کافی‌شاپ که محل رفت و آمد افراد مختلفی می‌باشد استفاده از یک سیستم تهویه مناسب علاوه بر اینکه باعث جلب مشتری می‌شود، از لحاظ بهداشتی نیز دارای اهمیت می‌باشد. یکی از مناسب‌ترین وسایل تهویه برای رستوران دستگاه سرمایش جذبی است که این دستگاه با سرد کردن آب رستوران و کمک به سیستم‌های تهویه موجود در این محل باعث بهبود وضعیت تهویه در آن می‌شود. اگر قصد خرید این دستگاه را برای رستوران دارید باید عوامل مختلفی مانند فضای رستوران را در نظر گرفته و با توجه به آن دستگاه سرمایش جذبی مناسب را خریداری کنید.

خرید ترموکوپل

خرید ترموکوپل

خرید ترموکوپل

خرید ترموکوپل

خرید ترموکوپل

خرید ترموکوپل

خرید ترموکوپل

سرمایش جذبی یا برودت جذبی – تفاوت تبرید جذبی با تبرید تراکمی – بام تبرید سازان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *