کاربرد المنت سیلیکون کارباید

کاربرد المنت سیلیکون کارباید


کاربرد المنت سیلیکون کارباید

یکی از محبوب ترین المنت حرارتی ، المنت سیلیکون کارباید است که با چندین نام تجاری مثل و گلوبار و استاربار یافت می شود. در مواقعی که دماهای بالا ، توان حداکثر و چرخه های زیاد و سنگین مورد نیاز است، از این المنت ها به طور گسترده در صنایع گرمایی استفاده می شوند.

عوامل موثر در عمر یک المنت سیلیکون کارباید ، نوع اتمسفر کوره، چگالی وات، دمای کار، نوع سرویس (پیوسته یا متناوب) و نگهداری را شامل می شود. نوع کوره، طراحی و بارگذاری نیز نقشی مهم بازی می کنند. المنت های گرمایش سیلیکون کاربیدی بسیار متنوع هستند، به عنوان مثال در هوا تا oC۱۶۵۰ کار می کند.کاربرد المنت سیلیکون کارباید

نام صنعتی : المنت سیلیکون کارباید | Silicon Carbide Heating Element

نام ها و انواعالمنت SiC | المنت سیلیکون کاربید | المنت سیلیکون کاربید

کاربرد المنت سیلیکون کارباید
کاربرد المنت سیلیکون کارباید

المنت سیلیکون کارباید چیست ؟

عموما یک المنت سیلیکون کارباید (SiC) که از یک میله لوله ای یا سیلندر اکسترود ساخته شده، از دانه های سیلیکون کاربیدی که با یکدیگر توسط فرایند واکنش پیوندی یا یک فرایند تبلور مجدد در دماهای بیشتر از  oC۲۱۵۰ ترکیب شده اند می باشد.

نتیجه یک ماده پایدار شیمیایی با ضریب انبساط گرمایی کم و تمایل کم به تغییر شکل است. تبلور مجدد دانه های مناسبی از سیلیکون کاربید پدید می آورد که به عنوان پل یا نقاط اتصال بین دانه های بزرگتر، بدین ترتیب تشکیل مسیرهای رسانا را ممکن می کنند.

تعداد پل های تشکیل شده مقاومت مواد را تعیین می کند- تعداد بیشتر، مقاومت کمتر. راز ایجاد المنت گرمایش خوب، کنترل فرایند تشکیل با ماده برای بهبود مقاومت الکتریکی مناسب است.کاربرد المنت سیلیکون کارباید

المنت های SiC انتخاب محبوبی برای بسیاری از کاربردهای حرارتی هستند. این المنت ها در انواع مختلف شکل و اندازه موجودند. استفاده گسترده در کوره های الکتریکی متنوع دماهای بالا تا حداکثر oC1550 و دیگر دستگاه های گرمایش الکتریکی مانند صنایع آهن ربایی، سرامیک، متالورژی پودری، شیشه، متالورژی، ماشین آلات و غیره.کاربرد المنت سیلیکون کارباید

بیشتر بدانید: چگونه دمای دستگاه‌های حرارتی خود را کنترل و تنظیم کنیم؟

ویژگی های المنت های SiC

این نوع المنت ها با توجه به نوع ساخت آنها ویژگی های متفاوتی دارند ، در ادامه به چند ویژگی کلی این نوع المنت ها اشاره خواهد شد .

  • استفاده از پودر SiC سبز با خلوص بالا به منظور اطمینان از بهترین پایه برای تولید المنت SiC کیفیت بالا.
  • میله المنت سیلیکون کارباید با فشار ۵۰۰ تنی اکسترود شده تا اطمینان حاصل شود که تمام طول آن یکنواخت و دارای چگالی بالا است.
  • سرعت انتقال گرما و مقاومت بسیار عالی بین نقطه گرم و نقطه سرد دارد تا از انتقال دمای بیش از حد به ناحیه سرد و آسیب به بدنه کوره جلوگیری شود.
  • تکنولوژی خاص برای گسترش یک لایه محافظ روی سطح ناحیه گرم، که مشخصا ویژگی ضد اکسایشی را افزایش داده و عمر سرویس را افزایش می دهد.

کاربردهای المنت سیلیکون کارباید

تمام المنت های Globar SG و SR قابل نصب به صورت افقی و عمودی هستند. ارتباط پایان یافته تک المنت های Globar SR آنها را به طور ایده آلی مناسب کاربردهای گوناگون می سازد، جایی که المنت های استاندارد Globar SG به آسانی قابل استفاده نیستند، مثل جایی که دسترسی آسان نیست یا در هر موردی که ارتباطات پایان یافته تک ضروری هستند.

المنت های Globar SG در طیف گوناگونی از کاربرد درکوره ها، از کوره های کوچک آزمایشگاهی تا فرایندهای گرمایش صنعتی بزرگ، در اتمسفرها و محدوده دماهای مختلف استفاده می شوند.

المنت ها آزادی زیادی به طراحی کوره می دهند که همراه با نصب آسان و طول عمر زیاد، آن ها را انتخاب ترجیحی در بسیاری از کاربردها شامل شیشه، سرامیک، الکترونیک و صنایع فلزی و همچنین برای تحقیق و توسعه می کنند.

کاربرد المنت سیلیکون کارباید
کاربرد المنت سیلیکون کارباید

مقاومت در شرایط محیطی

یکی از دلایل استفاده از المنت سیلیکون کارباید در صنایع مختلف مقاومت آن در شرایط محیطی نامناسب است. به دلیل روکش از جنس دی اکسید سیلیسیومدر برابر زنگ زدگی و اکسیده شدن مقاوم است.

همچنین در شرایط خورندگی بالا و شرایط اسیدی کاربر بسیار خوبی دارند. به همین دلیل در هوای آزاد به صورت طولانی مدت به کار گرفته می شوند.کاربرد المنت سیلیکون کارباید

 

موارد استفاده

المنت های سیلیکون کارباید همانطور که تا اینجا توضیح داده شد دارای رنج حرارتی بالا (۶۰۰ تا ۱۶۵۰ درجه) هستند. همچنین مقاومت بالا در برابر شرایط اکسیده شدن دارند. به همین دلیل در صنایعی که دارای کوره عملیات حرارتی هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین در صنایعی که المنت ها در شرایط خورندگی بالا یا در مجاورت بخار اسید و شرایط مشابه قرار می گیرند گزینه بسیار خوبی هستند. در کوره های پیوسته و کوره های محفظه ای هم کاربرد بسیار دارد.

هیتر های سیلیکون کارباید اصولا به صورت تکی استفاده نشده و به صورت سری استفاده می شوند.کاربرد المنت سیلیکون کارباید

با ما تماس بگیرید:

واتساپ: 09129273058 

تماس: 02136870538

تلگرام: 09390397356

آدرس: تهران لاله زار پاساژ نور طبقه سوم پلاک 12

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *