المنت فلنج دار

المنت فلنج دار


المنت فلنج دار-RTD مخفف حسگر های مقاومتی دما است. RTDها را دماسنج مقاومتی نیز می‌گویند. برای اینکه بدانیم سنسور RTD چیست اول بیایید نگاهی به تعریف صنعتی و علمی آن چیست. انجمن آمریکایی برای آزمون و مواد (ASTM) تعريف زير را براي دماسنج مقاومتی ارائه کرده است:

دماسنج مقاومتی (اسم)- وسیله اندازه‌گیری دما که از المان دماسنج مقاومتی، سیم‌های رابط، پوسته محافظ با یا بدون تجهیزاتی برای ایجاد اتصال، یا سیم رابط و انواع اتصالات، یا هر دو تشکیل می‌شود [Vol. 14.03, E 344 – 02 § ۳٫۱ (۲۰۰۷).].

حسگر دمای مقاومتی (به انگلیسی: Resistance temperature detector) که در صنعت به اختصار RTD خوانده می‌شود، نوعی سنسور برای تشخیص دما است. این وسیله مطابق بر این اصل کار می‌کند که مقاومت الکتریکی فلزات با افزایش دما افزایش می‌یابد. به این پدیده مقاومت گرمایی گفته می‌شود.در نتیجه برای سنجش دما کافیست مقاومت الکتریکی RTD اندازه‌گیری شود.

RTDها را از مقاومت‌های الکتریکی از جنس پلاتین، مس یا نیکل می‌سازند که البته پلاتین به علت داشتن دقت بالا، قابلیت تکرارپذیری فوق‌العاده، خواص خطی در گستره زیادی از دماها و تغییرات زیاد مقاومت به ازای تغییرات کم دما، با اختلاف زیادی نسبت به سایر مواد کاربرد پیدا کرده‌است.

تغییر مقاومت ترمیستور توسط مدار پل وتستون اندازه‌گیری می‌گردد.

فلزات تشکیل دهنده سنسور RTD 

پلاتین معروف‌ترین فلزی است که به دلیل ویژگی‌های زیر برای ساخت المان‌های RTD استفاده می‌شود:

 • از نظر شیمیایی خنثی است.(المنت فلنج دار)
 • رابطه دما با مقاومت در آن تقریبا خطی است،
 • ضریب دمای مقاومت آن به اندازه کافی زیاد است تا بتوان تغییرات مقاومت با دما را اندازه‌گیری کرد
 • پایدار است (مقاومت دمایی آن با زمان تغییر چندانی نمی‌کند).

سایر فلزاتی که اغلب در ساخت المان‌های مقاومتی در RTDها استفاده می‌شوند عبارتند از نیکل، مس و بالکو

المان‌های RTD معمولا به یکی از سه حالت زیر ساخته می‌شوند:

 • رسوب یا چاپ لایه پلاتین یا شیشه فلزی برروی زیرلایه سرامیکی تخت که به المان‌های RTD «لایه نازک» معروف هستند
 • پیچیدن سیم فلزی یا پلاتین دور ماسوره شیشه‌ای یا سرامیکی و درزبندی آن با پوششی از شیشه مذاب که به المان‌های RTD «سیم‌پیچی» معروف هستند
 • المان پیچیده‌شده که از قرار دادن سیم‌پیچ کوچکی در داخل حفره عایق سرامیکی و اتصال آن به یک سمت حفره تشکیل می‌شود. از میان این سه المان RTD، المان لایه نازک مقاومت‌تر است و در طول زمان دقت بهتری دارد.

انواع RTD

ویژگی های ترمو مقاومتی المان حسگر RTD، بسته به فلز یا آلیاژی که ار آن ساخته شده، متفاوت می باشد. سه نوع فلز مقاومتی که غالبا برای ساخت RTD استفاده می شود عبارتند از پلاتین (Platinum)، مس (Copper) و نیکل (Nickel).(المنت فلنج دار)

RTD های پلاتینیوم
RTD های پلاتینی رایج ترین نوع RTD است که در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این امر به این دلیل است که پلاتین از مقاومت در برابر خوردگی عالی ، پایداری طولانی مدت عالی برخوردار است و طیف گسترده ای از دما (-200 … + 850 ° C) را اندازه گیری می کند.

RTD های نیکل
RTD های نیکل نسبت به پلاتین ارزان تر بوده و از مقاومت در برابر خوردگی خوبی برخوردار هستند. با این حال ، نیکل با گذشت زمان سرعت بیشتری می یابد و در دماهای بالاتر دقت خود را از دست می دهد. نیکل به محدوده اندازه گیری -80 … + 260 درجه سانتی گراد محدود شده است.

RTD های مس
RTD های مس بهترین مقاومت را در برابر خطی دما از سه نوع RTD دارند و مس مواد کم هزینه ای است. با این حال ، مس در دماهای بالاتر اکسید می شود. مس محدود به محدوده اندازه گیری -200 … + 260 ° C است.

مزایای RTD

 • رفتار خطی در محدوده عملکرد
 • رنج های اندازه گیری دمایی گسترده
 • قابلیت انعطاف بیشتر نسبت به دیگر سنسورهای دما
 • پایداری در دماهای بالا
المنت فلنج دار
المنت فلنج دار

المنت آرین

المنت سازی آرین با بیش از 10 سال فعالیت در امر تولید و پخش انواع المنت و لوازم حرارتی و همچنین تجربه همکاری با شرکت ها و کارخانجات گوناگون در سراسر کشور عزیزمان افتخار این را دارد که خدمات ذیل را باکیفیت و استاندارد بین المللی ارایه نماید.

هیتر هدف تولید انواع المنت های صنعتی و حرارتی و برودتی  المنت فلنج دار ، المنت میله ای، المنت فشنگی، المنت حلقه ای، المنت سرامیکی، المنت ضد اسید و تیتانیوم و…

ویژگی های المنت آرین

مشاوره رایگان

مشاوره در ساخت المنت که مشتریان ما لازم دارند یکی از کارهایی مثبت و موثری است که می تواند در تولید یک محصول مفید نقش به سزایی داشته باشد.

قیمت مناسب

منصف بودن در هر کسب و کاری موجب سود کم اما پایدار بودن بیشتر و جذب مشتریان وفادار بیشتر می شود که همیشه جزء هدف اصلی ما بوده است.

ساخت با دقت بالا

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

تکنولوژی در تولید

همواره سعی کرده ایم تا با استفاده از تجربه خود المنت های را که مشتریان سفارش می دهد با و دقت خاصی بسازیم و در نتیجه مشتریانمان را راضی نگه بداریم.

المنت فشنگی

المنت سرامیکی

المنت میله ای

المنت فشنگی

ترموکوپل

ترموکوپل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *