جستجو

نحوه تشخیص المنت سوخته

امروزه از المنت در ساخت بسیاری از لوازم خانگی گرمایشی استفاده می‌شود و از همین‌‌رو کاربری آن بسیار گسترده است؛ این قطعه مهم در ساخت لوازمی همچون انواع کتری برقی، اتوی بخار، بخاری برقی یا هیتر، سماور برقی و غیره به کار گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که جنس المنت مورد استفاده در این لوازم اغلب از ترکیب نیکل و کروم است که به نیکروم شناخته می‌شود. این آلیاژ عموما از 80 درصد نیکل و 20 درصد کروم تشکیل شده است. اغلب المنت‌های به کار گرفته شده در این لوازم خانگی از نوع المنت گرمایی هستند که شامل یک استوانه نارسانا از جنس سرامیک یا خاک نسوز است که سیم به دور آن پیچیده شده است. این المنت‌های گرمایی همواره به دلیل تکرر استفاده و یا عدم رعایت روش‌های درست حفظ و نگهداری؛ در معرض خرابی زود هنگام یا سوختن هستند. در مقاله پیش‌رو تلاش داریم به معرفی تعدادی از روش‌های نحوه تشخیص المنت سوخته در وسایل خانگی از جمله آبگرمکن، چای ‌ساز و ماشین ظرفشویی بپردازیم. 

نحوه تشخیص المنت سوخته

نحوه تشخیص المنت سوخته آبگرمکن

مشابه سایر لوازم خانگی گرم کننده؛ در آبگرمکن نیز المنت وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد. بنابراین در صورت گرم نشدن آب؛ بایستی به عنوان اولین گام؛ آبگرمکن به لحاظ وضعیت المنت مورد بررسی قرار گیرد. لازم به ذکر است که این مشکل یکی از مشکلات رایج در آبگرمکن‌های برقی است. المنت‌های حرارتی آبگرمکن در طول زمان؛ به علت گرم و سرد شدن‌های مکرر دچار سوختگی و خرابی می‌گردند. همچنین ممکن است ترک‌هایی در بدنه المنت ایجاد شود که بر روی عملکرد درست این قطعه؛ تاثر سویی خواهد گذاشت. به منظور نحوه تشخیص المنت سوخته یا خراب شده در آبگرمکن؛ لازم است بدنه آبگرمکن را باز کرده و با یک مولتی متر مقاومت المنت آن‌را مورد بررسی قرارداد.

لازم به ذکر است که در صورت پایین بودن کیفیت المنت؛ احتمال مواجه شدن با این مشکلات برای آن بیشتر خواهد شد به گونه‌ای که بسیاری از المنت‌های کم کیفیت در یک‌سال اول استفاده دچار سوختگی شده و نیازمند تعویض خواهند شد. به منظور تعویض المنت سوخته حتما از یک متخصص و تعمیرکار ماهر استفاده کرده و خودتان هرگز دست به کار تعویض نشوید. زیرا انجام این کار نیازمند رعایت پاره‌ایی از اقدامات ایمنی اولیه است که ممکن است شما از آن اطلاع کافی نداشته باشید؛ لذا انجام این کار می‌تواند برای شما خطرناک باشد. از این رو در آبگرمکن برقی یکی از روش‌های تشخیص المنت سوخته؛ می‌تواند سرد ماندن آب پس از روشن کردن آبگرمکن باشد.

سفارش ساخت انواع المنت، فوری و بدون واسطه

نحوه تشخیص المنت سوخته چای ساز

یکی از مهم‌ترین قطعات تشکیل دهنده چای ساز المنت آن است. از آنجایی‌که چای ساز وسیله‌ای است که در طول روز به دفعات مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ امکان خرابی المنت آن هم به دلیل تکرر در استفاده افزایش پیدا می‌کند. در دستگاه چای ساز یا کتری برقی؛ وظیفه اصلی المنت تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی است. در واقع این انرژی باعث جوش آمدن آب، دم کشیدن و گرم نگه داشتن چای می‌گردد. بنابراین بروز مشکل در المنت؛ کل کارکرد دستگاه را دچار اختلال خواهد کرد. در صورتی‌که با علائم ذیل مواجه شدید دستگاه را بایستی به لحاظ خرابی المنت مورد بررسی قرار دهید؛ لذا در نظر داشته باشید که نحوه تشخیص المنت سوخته در چای ساز به قرار ذیل است:

  1. اگر بعد از روشن کردن چای ساز متوجه شدید که چای ساز گرم نمی‌شود؛ بایستی به سوختگی المنت شک کنید. زیرا وظیفه المنت بعد از روشن شدن چای ساز تولید انرژی گرمایی است. در این صورت برای تعمیر یا تعویض قطعه المنت بایستی به تعمیرکار دستگاه مراجعه کنید.
  2. اگر چای ساز یا دستگاه کتری برقی شما پیش از به جوش آمدن آب خاموش شود؛ نیز می‌تواند نشانه خرابی المنت باشد. لازم به ذکر است که به دلیل رسوب بر روی المنت چای ساز؛ المنت قطعا با مشکل مواجه شده است که با رسوب زدایی می‌توان این وضعیت را تا حدی اصلاح کرد.
  3. در صورتی‌که چراغ المنت دستگاه روشن نشود؛ می‌تواند علتی برای خرابی و سوختن المنت دستگاه باشد.
  4. در صورتی‌که چراغ المنت روشن باشد؛ ولی آب همچنان سرد باشد ممکن است سیم المنت قطع شده باشد و یا حتی مشکلات فنی دیگری باعث بروز این مشکل شده باشد که بایستی بررسی گردد. از این حیث یکی از روش‌های تشخیص المنت سوخته در مراحل اولیه؛ دقت و توجه به وضعیت چراغ المنت است.

راه های تشخیص المنت سوخته ماشین ظرفشویی

المنت در ماشین ظرفشویی هم باعث گرم کردن دمای آب شده و از این حیث باعث ایفای سه نقش مهم ماشین ظرفشویی یعنی شست و شوی بهتر، خشک کردن ظروف و از بین بردن باکتری‌ها می‌گردد. بر این اساس با خرابی المنت ظرفشویی؛ کل کارکرد این دستگاه با اختلال مواجه خواهد شد. در صورت خرابی المنت بایستی آن‌را تعمیر یا نهایتا تعویض کرد. علت خرابی المنت ماشین ظرفشویی می‌تواند به دلیل نوسانات برقی، نشتی آب، فرسودگی المنت، شکستگی المنت، اضافه ولتاژ، کیفیت پایین آب مصرفی و استفاده طولانی مدت از ماشین ظرفشویی باشد.

از علائم خرابی و سوختگی المنت ماشین ظرفشویی می‌توان به چندین مورد اشاره کرد؛ لازم به یادآوری است که در صورت خرابی المنت؛ آب ماشین ظرفشویی به اندازه کافی گرم نخواهد شد. در مورد نحوه تشخیص المنت سوخته در ماشین ظرفشویی به موارد ذیل دقت داشته باشید:

  1. در صورتی که ظرف‌های قرار داده شده در ماشین ظرفشویی؛ پس از شستشو به خوبی تمیز و پاک نشده باشند؛ بایستی به مشکل گرم نشدن آب ظرفشویی شک کرد؛ زیرا آب گرم به میزان قابل توجهی در از بین بردن چربی ظروف موثر است. بنابراین یکی از روش‌های تشخیص المنت سوخته همواره می‌تواند دمای پایین آب بعد از روشن شدن دستگاه باشد.
  2. اگر ظروف سرد هستند و آب هم همچنان سرد است یا به اندازه کافی گرم نیست؛ بایستی به خرابی و سوختگی المنت ماشین شک کرد. لازم به ذکر است که در بسیاری از مدل‌های ماشین‌های ظرفشویی  پیشرفته‌تر و انواع دیجیتالی؛ در صورت بروز این مشکل کد خطا بر روی مانیتور ماشین ظرفشویی ظاهر می‌گردد.

در این قسمت سعی شد به نحوه تشخیص المنت سوخته در ماشین ظرفشویی پرداخته و تعدادی از روش‌های تشخیص المنت سوخته را بررسی نماییم.

در پایان به خاطر داشته باشید که برای تعویض المنت سوخته لوازم خانگی خود؛ بهتر است به تعمیرکار متخصص و نمایندگی‌های مجاز مراجعه نمایید. ضمنا بهتر است همیشه قبل از خرابی به انجام پاره‌ای از مراقبت‌های دوره‌ای از وسیله خانگی خود دقت نمایید؛ به طور مثال با انجام رسوب زدایی روتین دوره‌ای؛ از خراب شدن زود هنگام دستگاه خود پیشگیری نمایید.

نحوه تشخیص المنت سوخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط مستقیم با فروشگاه