جستجو

المنت تسمه ای

آشنایی با المنت تسمه ای

میتوان گفت یکی از بهترین مدل های المنت، المنت تسمه ای در صنعت میباشد چرا که به دلیل داشتن شکل و کاربرد متفاوت بسیار توانسته در صنایع الکتریکی نقش مهمی را ایفا کند. در کل المنت ها دستگاه هایی هستند که برای گرما از آنها استفاده می شود. المنت تسمه ای یکی از مدل های پر کاربرد المنت در صنایع مختلف ذوب محسوب میشود.

این المنت ها به دلیل شکل ظاهری خود که شبیه به تسمه است به این نام معروف شده اند، البته المنت تسمه ای یا Band Heater به نامهای المنت میکایی یا المنت نواری و سرامیکی(کمربندی) نیز شناخته میشود. معمولا در مدل هایی با عرض ۲ تا ۵ میلی متر در دسترس هستند و قطر آنها نیز بسته به نوع کاربری متفاوت است. در مدل ها و جنس های مختلفی در بازار موجود میباشند.

ویژگی و مشخصات المنت تسمه ای

حداکثر دمای تولیدی المنت های تسمه ای ۷۰۰ درجه ی سانتی گراد میباشد که به همین منظور در صنعت ذوب آلومینیوم و قالب گیری ها از این نوع المنت ها استفاده میشود. المنت تسمه ای دستگاهی است که از آن برای تولید گرما استفاده می شود و معمولا با روکشی از استیل یا ورق گالوانیزه به بازار عرضه میگردد. این المنت ها به شکل استوانه بر روی لوله ها و سیلندر ها نصب می شوند و به تولید گرما می پردازند. معمولا حلقه های المنت تسمه ای ابعادی در حدود ۲۵ در ۲۵ و یا ۵۰ در ۱۰۰ میلی متر دارند.

که پس از نصب شدن بر روی نازل دستگاه ها با تولید گرما موجب ذوب شدن مواد اولیه موجود در دستگاه شده و آن ها را برای قالب گیری آماده می کنند. به صورت تخت، حلقه ای و دیگر اشکال مختلف نیز تولید می شود. در داخل بیشتر قالبها از نوع تخت آن به علت تولید حرارت دو رویه استفاده می شود و شکل حلقه ای آن که مصرف بیشتری دارد در دور المان و دستگاه های تزریق کاربرد دارد. در ابعاد کوچک و حجیم به صورت ساده، سیم دار وفیش دار نیز تولید می گردد.

انواع المنت تسمه ای

المنت تسمه ای دارای انواع گوناگونی در نوع خود میباشند که از لحاظ ظاهری به ۵ مدل اصلی تقسیم میشوند و به شرح زیر است

المنت تسمه ای بدون پیچ و مهره: این المنت ها به شکل قالبی و دایره کامل هستند و قابلیت باز و بسته شدن ندارند. به دلیل سختی در نصب و باز کردن معمولا کمتر از این المنت ها استفاده می شود.

المنت تسمه ای بدون پیچ و مهره: این المنت ها به شکل قالبی و دایره کامل هستند و قابلیت باز و بسته شدن ندارند. به دلیل سختی در نصب و باز کردن معمولا کمتر از این المنت ها استفاده می شود.

المنت تسمه ای دو تکه: این مدل المنت ها از هر دو طرف قابل باز و بسته شدن هستند و به دلیل قطر بیشتر و سرعت بالا تر در باز و بسته شدن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

المنت تسمه ای یک تکه انعطاف پذیر: معمولا از این مدل در مواردی که امکان استفاده از المنت (المنت سازی) دو تکه وجود نداشته باشد و برای نصب به باز شدن زیاد المنت نیاز است استفاده می شود.

المنت تسمه ای به شکل مربع و یا مستطیل: این نوع مدل المنت ها بر عکس مدلهای قبلی که به شکل دایره یا اشکال دیگر هستند، مربع و یا مستطیلی هستند و به صورت دو تکه در بازار به فروش میروند.

انواع کاربرد المنت تسمه ای در صنعت

المنت تسمه ای به علت دارا بودن ابعاد کوچک و همچنین قابلیت تولید گرمای بسیار بالا در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می گیرد که در زیر به آنها اشاره نموده ایم.

 • ماشین الات فرآیند مواد غذایی.
 • ماشین آلات تولید لاستیک.
 • تولید لوله های پلی اتیلن و پلیکا.
 • قالب تزریق اکستروژن و اکستردو.
 • صنایع تزریق و قالب پلاستیک.
 • تجهیزات آزمایشگاهی.
 • ماشین آلات بسته بندی.
 • دستگاه غلطک لاستیکی.

مزایای المنت تسمه ای

از مزایای این نوع المنت ها میتوان به دوام زیاد و سرعت بالای آنها، حداکثر دما و گرمای تولید شده در آنها، تعمیر رایگان، کمترین هزینه برای نگهداری و بازدهی بالای آنها، داشتن طول عمر بالا به علت استفاده از ورق فولاد و یا گالوانیزه در آنها و راحتی نصب آنها برروی دستگاه ها به علت کوچک و جمع و جور بودنشان اشاره نمود.

المنت تسمه ای (حلقه ای ، کمربندی) یکی از بهترین گزینه ها برای گرمایش سیلندرها، ماشین آلات تزریق پلاستیک، دستگاه قالب گیری تزریقی، دستگاه غلطک و ماشین اکستروژن است. این المنت ها دارای مزایای زیر هستند:

 • نصب و جابجایی آسان
 • انتقال حرارت بالا
 • مقاومت در برابر خوردگی و فشار
 • عمر طولانی و کارایی بالا

المنت تسمه ای یا المنت حلقه ای یکی از رایج ترین و کارآمدترین نوع از المنت های گرمایشی است که در صنایع مختلف استفاده می شود. این المنت از اجزای زیر تشکیل شده است:

۱. سیم کروم نیکل: این سیم مسئول تولید حرارت در المنت است و در وسط ورق میکا قرار می گیرد.

۲. ورق میکا: این ورق مسئول عایق بندی و حفاظت از سیم کروم نیکل است و در دو طرف سیم قرار می گیرد.

۳. روکش و بدنه استیل: این روکش مسئول انتقال حرارت به سطح خارجی المنت و محافظت از ورق میکا است و در دو طرف ورق قرار می گیرد.

۴. پیچ و مهره: این قطعات مسئول اتصال المنت به سیلندر یا دستگاه مورد نظر هستند و در دو انتهای المنت قرار می گیرند.

۵. سر نازل: این قطعه مسئول اتصال المنت به منبع برق است و در یکی از انتهای المنت قرار می گیرد.

المنت تسمه ای سایز 5-5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط مستقیم با فروشگاه